HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Rumlar'ın başı KARA belada

21.09.2001 00:00:00
Kıbrıs Rum Yönetimi, Rum kesiminin kara para aklamada merkez olduğu ve teröre yataklık ettiği yönünde Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) eski başkanlarından James Woolsey ve eski Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Wesley Clark tarafından yapılan açıklamaları yalanlayarak, savunmaya geçti.

Rum Dışişleri Bakanlığı, bu yönde haberlerin yer aldığı uluslararası basın kuruluşlarına yönelik girişim başlattı. Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, kara para aklanmasına karşı mekanizmalarının bulunduğunu, bununla birlikte teröre ve kara para aklanmasına karşı mücadelenin daha etkili olması yönünde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kendilerine yöneltilen suçlamalarda hedef saptırmaya çalışan Kasulides, Çeçenlerin Rusya'da terör eylemlerinde bulunduğunu, Çeçenlerin KKTC tarafından desteklendiğini ve bunun dikkate alınması gerektiğini savundu. Kasulides, teröre karşı verilen mücadelede Rum kesiminin tüm ülkelerle işbirliğine hazır olduğunu ve teröre geçit vermeyeceklerini söyledi. Rum Merkez Bankası Başkanı Afksentis Afksentiu, Woolsey'in, Rum kesiminin Usame bin Ladin için bir vergi cenneti olduğu yönündeki açıklamasının "tamamen mesnetsiz" olduğunu belirtti. Açıklamaları hayretle karşıladığını ifade eden Afksentiu, söz konusu açıklamalarının tamamen önyargılı olduğunu ileri sürdü.

Afksentiu, Rum kesiminin kara para aklama konusunda sınavdan geçtiğini ve en üstün notu aldığını da iddia etti.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.