HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 MAYIS 2021, ÇARŞAMBA

Saddam mahkemede!

19.10.2005 00:00:00
SON HABER Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in, idamla yargılandığı mahkeme başladı.

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in, insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla idamla yargılandığı mahkeme başladı. Büyük güvenlik önlemleri altında başlayan mahkemeye getirilen Saddam Hüseyin, kimlik tespitinden önce Kuran'dan ayetler okudu. Saddam, uzayıp beyazlamış sakalları ve yorgun görüntüsüyle dikkat çekti.

MAHKEMEYİ TANIMADI?INI SÖYLEDİ

Saddam Hüseyin, dünyanın nefesini tutup izlediği ilk görüntülerde kendisinin Irak Devlet Başkanı olduğunu öne sürdü ve mahkemeyi tanımadığını ilan etti.Mahkeme başkanının kimliğinin kayda geçirilmesi için tam ismini ve kimliğini sorduğu devrik Irak lideri, bu soruya cevap vermedi ve mahkeme başkanına "Siz kimsiniz, önce onu söyleyin" şeklinde seslendi.Saddam, bu sözde mahkemenin sorularına yanıt vermek istemediğini belirterek mahkemeyi tanımadığını söyledi.Uluslararası televizyonların canlı yayınladığı mahkeme görüntüleriyle Saddam Hüseyin uzun bir aradan sonra dünyanın karşısına bir kez daha geçmiş oldu. Saddam'ın beyazlaşan sakalı ve yorgun görüntüsü ile önceki fotoğraflarından farklı bir portre çizdiği gözden kaçmadı.

Mahkemeye Saddam'la birlikte mahkum kıyafetleriyle getirilen diğer 6 sanık, geleneksel kıyafetlerini giymeden soruları cevaplamayacaklarını söyleyince mahkeme heyeti bu isteğe olumlu yanıt verdi.Özel mahkemede ilk olarak, 1982 yılında yapılan Duceil katliamıyla ilgili dava ele alınacak.

MAHKEME ADİL Mİ?Öte yandan insan hakları grupları, "adaletin zaferi"ne ilişkin kaygılarını dile getiriyorlar. Irak'ta Amerikan işgali sürdüğü sırada kurulan mahkemenin meşruiyetine ilişkin endişeleri ortaya koyan insan hakları örgütleri, yargılamanın adil olduğu konusunda kuşku bulunmaması gerektiğini vurguluyor.Yargılamanın başlamasına birkaç gün kala insan hakları örgütleri, mahkemenin bağımsızlığı ve uluslararası standartlara uygunluğuna ilişkin kaygılarını dile getirmişti. SADDAM'IN YARGILANACA?I "YEŞİL BÖLGE"YE HAVAN ATEŞİSaddam Hüseyin'in mahkemesinin yapıldığı ve aşırı güvenlik önlemlerinin alındığı Yeşil Bölge'ye havan ateşi açıldı.Iraklı güvenlik kaynakları, Yeşil Bölge'ye iki havan mermisinin düştüğünü, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirttiler.      MAHKEME BAŞKANI KÜRTSaddam Hüseyin'i yargılayacak mahkeme başkanının bir Kürt olduğu bildirildi.Duruşmaların başlamasından kısa bir süre önce, Amerikalı yetkililer, mahkeme başkanının Rizgar Muhammed Amin olacağını açıkladılar. Hakimin, Süleymaniye kentinden olduğu belirtildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.