HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sezer: Ulusal Egemenliğin temel dayanağı

05.09.2001 00:00:00
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Sivas Kongresi'nde ortaya konulan tam bağımsızlık kararı ve kayıtsız koşulsuz ulusal egemenlik ereğinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel yapısı için dayanak oluşturduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Sivas Kongresi'nin 82. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında, Türk Ulusu'na bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın, tarihe damgasını vuran, eşine az rastlanır büyük bir kahramanlık destanı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Sezer, Kurtuluş Savaşı'ndan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar geçen sürecin, başka ülkelere örnek olan saygın bir başarı öyküsü olduğunu ifade etti.

Sezer'in mesajı şöyle.

"Ülkenin içinde bulunduğu durumdan, ancak Ulusun azim ve kararlılığı ile kurtarılabileceğini düşünen Yüce Atatürk, çıktığı Anadolu yolculuğunda, Türk Ulusu'nun tüm bireyleriyle benimseyeceği bir kurtuluş hareketi başlatmayı ve ulusal birliğin sağlanmasını amaçlamıştır.

Kurtuluş Savaşı'nın başarısını, hazırlık aşamasında atılan ve sonuçları bakımından tarihimizin akışına yön veren ileri görüşlü adımlar belirlemiştir.

Bu kapsamda, Kurtuluş Savaşı'nın önemli bir dönemecini oluşturan Sivas Kongresi'nde alınan kararlar ile Türk Ulusu'nun her koşulda kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğu ve her türlü işgal hareketine karşı yurt topraklarını savunacağı tüm dünyaya duyurulmuştur.

Ulusumuzun, Sivas Kongresi'nde ortaya konulan "tam bağımsızlık" kararı ve "kayıtsız koşulsuz ulusal egemenlik" ereği, Büyük Zafer'in ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin temel yapısı için de dayanak oluşturmuştur.

Ulusumuzun ışık kaynağı Atatürk tarafından olağanüstü güç koşullarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni tüm değerleri ile daha da yüceltmeye, Atatürk ilke ve devrimlerini korumaya ve demokrasimizi yaşatmaya kararlıyız.

Sivas Kongresi'nin 82. yıldönümünü kutluyor, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, Sivas Kongresi'nin değerli üyelerini ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve şükranla anıyor, Kongre'ye ev sahipliği yapmış olan Sivaslılara ve yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.