HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sezer'den Sakarya mesajı

14.09.2001 00:00:00
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Geçen yıllar içinde önemli gelişme gösteren ve bugün bölgesinde bir istikrar odağı durumuna gelen Türkiye Cumhuriyeti, çağdaşlaşma çabalarını her koşulda sürdürmek kararlılığındadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Sakarya Zaferi'nin 80. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından, yurdun parçalanmak istenmesi üzerine Türk ulusunun en umutsuz günlerinde Büyük Önder Mustafa Kemal'in etrafında kenetlenerek Ulusal Kurtuluş Hareketi'ni başlattığını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü koruma yolunda büyük zaferler kazandığını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında şunları kaydetti:

"Tarihte eşine az rastlanacak büyük bir özveriyle kazanılan Sakarya Zaferi, her yönüyle bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşı'nın önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Sakarya Savaşı'nın kazanılması, büyük zafere ulaşılarak, üzerinde yaşadığımız topraklardabağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sürecinde, ulusumuza güç vemoral vermiştir.

Yüce Atatürk'ün, (Türkiye Büyük Millet Meclisi ordusunun Sakarya'da kazandığı meydan savaşı pek büyük bir meydan savaşıdır... Ordumuz, harp tarihine örnek olacak bir zafer kazanmıştır) sözü Sakarya Zaferi'nin tarihimizdeki önemini en iyi biçimde vurgulamaktadır.

Sakarya Zaferi, Ulusal Kurtuluş Savaşımızda, askeri ve siyasi alanda yeni bir dönüm noktası olmuş, Türk ulusunun gücünü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararlılığını tüm dünyaya duyurmuştur. Ulaşılan bu başarı, dış ilişkilerde de olumlu kazanımlar getirmiştir.

Kurtuluş Savaşı'nın ardından, Atatürk'ün yeni ve çağdaş Türk Devleti kurma ereği doğrultusunda büyük adımlar atılmış; ulusal egemenliğe ve tam bağımsızlığa dayalı, yurttaşların eşit haklarla ülkeyönetimine katıldığı Cumhuriyet'in ilanıyla her alanda büyük bir çağdaşlaşma hareketi başlatılmıştır.

Geçen yıllar içinde önemli gelişme gösteren ve bugün bölgesinde bir istikrar odağı durumuna gelen Türkiye Cumhuriyeti, çağdaşlaşma çabalarını her koşulda sürdürmek kararlılığındadır. Büyük Atatürk'ün inancını ve güvenini her fırsatta dile getirdiği yüce Türk ulusu, Cumhuriyet'e ve kazanımlarına, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman sahip çıkacak, Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatacaktır. Bugün, yurt topraklarında bağımsız ve özgür olarak yaşamamızı sağlayan başta Büyük Önder Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Tarihimizde saygın bir yeri bulunan Sakarya Zaferi'nin 80. yıldönümünükutluyor, yurttaşlarıma esenlikler diliyorum."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.