HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sıcaklardan suyla korunun

12.08.2001 00:00:00
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol, hava sıcaklığının arttığı bu günlerde, vücudun aşırı su kaybetmesiyle oluşan "dehidrasyon"a karşı vatandaşları uyardı. Prof. Dr. Merdol, vücudun sıcakta terleyerek su attığını belirterek, "Vücut bu yolla serinlemeye çalışır. Suyun yerine koyulmamasıyla oluşan dehidrasyon, kişiyi ölüme götürebilir" dedi. Özellikle yaşlıların ve çocukların hassas grup içinde yer aldığına dikkati çeken Prof. Dr. Merdol, bol bol su içilmesi, çok sıcak havalarda ve güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde sokağa çıkılmaması önerisinde bulundu.Prof. Dr. Merdol, su yerine meyve suyu, süt, çorba ve ayran da içilebileceğini belirterek, "Ancak çay, kahve, sıcak çikolata ve kolalı içeceklerden uzak durun çünkü bunların içindeki kafein, idrar söktürücü özelliği nedeniyle su kaybını artırır" diye konuştu.

HER SUYU İÇMEYİN

Prof. Dr. Merdol, sıcak havalarda 810 bardak, diğer zamanlarda 68 bardak sıvı alımının optimal sağlık için esas olduğunu belirterek, bu ihtiyacın en az yarısının su ile karşılanması gerektiğini belirtti.

İçilen suyun sağlıklı olmasının büyük önem taşıdığına değinen Prof. Dr. Merdol, şu önerilerde bulundu:

Sağlıklı olup olmadığı bilinmeyen musluk sularını içmeyin,

İçmek zorundaysanız mutlaka kaynatarak tüketin,

Kaynatılmış suyun oksijenlendirilmesi gerekir, bunun için suyu bir kaptan diğerine aktararak havalandırın,

İçilebilir musluk sularını bir süre akıtıp daha sonra tüketin,

İçme suyu olarak kullanılan suyu, uygun şişe ve kaplarda bekletin,

Sıcak su borularından gelen suyu, yemek yapımında kullanmayın.

HAMİLELER SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRSIN

Prof. Dr. Merdol, yeterli su içilmediği durumlarda vücudun, harcadığı sıvılardan tasarrufa gideceğini belirterek, kabızlık, kuru ve döküntülü deri, burun tıkanıklıkları, tekrarlayan idrar yolu iltihabı, kuru öksürük, sürekli hapşırma, baş ağrısı ve benzeri durumlarla karşılaşılabileceğini ifade etti.Prof. Dr. Merdol, ayrıca, hamile kadınların sıvı tüketimini hamile olmadıkları döneme oranla en az yüzde 50 arttırması gerektiğini söyledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.