HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Sınırda bayramlaşma

05.11.2005 00:00:00
Türkiye ile Suriye arasında önceki yıllarda yapılan protokol kapsamında 22 bin Suriyeli, Türkiye'deki akrabalarıyla bayramlaşmak için Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı.

Hatay Valisi Abdulkadir Sarı, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgede, İdlip Valisi Atıf Ganem El-Neddaf ile beraberindeki heyeti karşıladı. Akrabalarına 48 saat süreyle konuk olacak Suriyeliler de araç konvoylarıyla hac konaklama tesislerine geldi.

Hatay Valisi Sarı, iki ülkenin milli marşlarının çalındığı, kurbanların kesildiği karşılama töreninde yaptığı konuşmada, son yıllarda her Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerde önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, Suriyelileri Türkiye'de konuk etmekten mutlu olduklarını ifade etti.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan bu yıl 22 bin Suriyeli'nin Türkiye'ye giriş yaptığını, 6 bin kişinin de Yayladağı'ndan giriş yapacağını belirten Sarı, toplam 26 bin Suriyeli'nin yakınlarının yanında yatılı olarak 48 saat süreyle konuk olacağını kaydetti.Sarı, konukların rahatı için her türlü önlemi aldıklarına işaret ederek, bayramlaşmaya katılanların sayısının her geçen yıl artış gösterdiğini bildirdi.Sarı, iki ülke arasında sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin gelişimi için her türlü çabanın harcandığını da belirtti.

İdlip Valisi Atıf Ganem El-Neddaf ise coşkulu kalabalığın ve insanların mutluluğunun kendisini de duygulandığını belirterek, ''İki ülke arasıda gelişen ilişkiler halklarımızı da mutlu ediyor'' dedi.Halk oyunları ekiplerinin gösterilerde bulunduğu törenin ardından Suriyeliler Türkiye'ye geçerken, öngörülen miktarın dışında getirildiği belirlenen yaklaşık 5 ton çay, şeker, mazot ve pirinç gibi çeşitli mallarla eşyaya el konuldu.


Senteks
Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.