HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Suriye İsrail'i uyardı

17.07.2001 00:00:00
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail'in Suriye'ye saldırı düzenlemesi durumunda, "bunun bedelini ağır ödeyeceğini" söyledi.

Esad, Lübnan'da yayımlanan Es Sefir gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in ülkesinin bazı altyapılarına saldırısı halinde bile, "karşılığını ödeteceklerini ve hızla ayağa kalkacaklarını" belirtti.

"Fakiriz, ancak tahmin ettiklerinden daha hızlı ayağa kalkar ve yıkılanları yeniden inşa edebiliriz. Ayrıca biz de düşmanı çok zarara uğratırız" diyen Esad, İsral'in güçlü olduğunu ve Ortadoğu'da bir savaş başlatabileceğini, ancak bunun İsrail'in sorunlarını çözmeyeceğini, durumu daha da kötüleştireceğini kaydetti.

İsrail, en son bu ay içinde, Güney Lübnan'daki bir Suriye radarına saldırı düzenlemişti. İsrail saldırıyı, Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah örgütünün, tartışmalı Şebaa Çiftlikleri bölgesinde askerlerine yönelik saldırısına misilleme olarak düzenlediğini belirtmişti.

Suriye ile Lübnan, 1967 yılından beri İsrail işgali altında olan Şebaa Çiftlikleri'nin Golan Tepeleri'nin eteklerinde olduğunu ve Lübnan toprağı içinde yer aldığını savunuyor.

İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in 1967 Ortadoğu Savaşı sırasında işgal ettiği Golan Tepeleri'nden çekilmesi konusundaki anlaşmazlık üzerine durmuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.