HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Takvim Yaprağından

17.07.2001 00:00:00
"Ben, ümmetimin yemediğini yemem"

Resulullah Efendimiz'e (sav) bir namazdan sonra bir sepet içinde turfanda hurma ikram edildi.

- "Buyur ya Resulallah! Olgunlaşan ilk hurma" denildiğinde, tebessüm halindeki mübarek yüzünde bir memnuniyetsizlik ifadesi belirdi ve şöyle dedi:

- "Benim idare ettiğim halkım da şu anda böyle hurma yiyebiliyor mu?"

- "Hayır ya Resulallah! Kimse hurma yemiyor. Henüz hurmalar olgunlaşmadı. Sadece bizim bahçedekiler olgunlaştı. Onu da ilk olarak zatınıza getirdik" cevabını aldığında şunları söyledi:

- "Götürün bu hurmaları, şu çocuklar yesin. Ben ümmetimin yemediğini yemem! Halkının yemediğini yiyen, giymediğini giyen idarecilerden olmak istemem."

Musibetlerdeki nükte

Ümmü Seleme anlatıyor:

"Kocam Ebu Seleme, bir gün Resulullah'ın yanından geldi. Sevinçliydi. Sevincinin sebebini sorduğumda şöyle dedi:

- Resulullah'tan bir söz işittim de ona sevindim.

- Nedir o söz, ya Eba Seleme?

- Resulullah şöyle buyurdu: "Müslümanlardan musibete uğrayan bir kimse musibete uğradığında 'İnna lillah ve inna ileyhi raciun' der, sonra da 'Allah'ım, musibetimden dolayı bana ecir ihsan et. Ve benden aldığına karşılık bana daha hayırlısını ver' diye dua ederse, muhakkak Allah bu duayı kabul eder."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.