HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Takvim Yaprağından

03.08.2001 00:00:00
Tasavvufi hayatın zarureti

Prof. Dr. Muhammed Ebu Zehra, çeşitli canavarların pençesi altında çırpınan günümüz gençliğini kurtaracak ve gerçek saadete erdirecek en emin yolun Tasavvuf yolu, insan-ı kamillerin eteğine tutunma yolu olduğunu şu sözleriyle idrak sahiplerinin dikkatlerine sunuyor:

- "Gençlerimiz, gemi azıya almış nefislerinin peşinde gidiyorlar. Sinemaların kapılarında kuyruk oluyorlar. Günlerini oyun, çalgı ve boş sözlerle geçiriyorlar ve hatta anarşik olaylara da katılıyorlar. Böylece gençlik nefsin esiri olduğu vakit artık; vaiz, hatip ve öğütçülerin sözleri onları etkilemiyor. Dini telkinlerin etkisi, o menfi telkinlerin yanında onda bire düşüyor. O halde başka yoldan bir ıslahatçıya ihtiyaç vardır. Bu yol, gençlerin beyinlerinde etki edecek ve onların düşünce ve muhakemelerini düzeltecektir. Ki, bu da ancak tasavvuf yoluyla olur. Bu da, olduğu gibi İslamiyet'i bilip yaşayan, her haliyle güven telkin eden ve böylece talebelerini kendine bağlayan bir insan-ı kamil ile olur... Gençliği kurtarmak için tasavvufa yönelmeyi zaruri görüyorum. Çünkü bundan başka çıkar yol bilmiyorum."

ŞEHİDİN ALLAH'TAN İSTE?İ

Resulullah (sav), babası Uhud'da şehid düşen Cabir'e bir gün şunu söyledi: - "Allah, babana ne söyledi haber vereyim mi ya Cabir? Cenab-ı Hak dedi ki: 'Ey Abdullah! Dile benden istediğini vereyim.' Baban şunu söyledi: 'Ey Rabbim, bana yeniden hayat ver. Senin yolunda ikinci kere öleyim.' Allah ona: 'Benden daha evvel kesin hüküm çıkmış bulunuyor. Ölenler artık dünyaya dönmeyecekler' buyurdu."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.