HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Takvim Yaprağından

06.08.2001 00:00:00
Allah suretlere değil kalblere bakar

İlim, amel içindir; amel ise "hal"i elde etmek içindir. Eğer "hal"de ihlas ve ihsan sağlanamazsa ilim ve amel maksatsız kalır. Amel ve ibadetlerin fayda vermesi kalbe yaptıkları tesire göredir. Hadislerde ve çeşitli eserlerde belirtildiği üzere kalb gafil olarak kılınan namazdan geriye sadece yorgunluk, yine gafil olarak tutulan oruçtan da sahibine sadece açlık ve susuzluk kalır. Mü'min için kalbi hayat çok mühimdir. İnsan kalbi, nazargah-ı ilahidir, Cenab-ı Hakk'ın tecelligahıdır. Bu sebeple kalbdeki yabani, yaramaz, imana ve ihlasa zarar veren şeytani sıfatların temizlenip ayıklanması lazımdır. Allah indinde yeri olan insanın kalıbı değil kalbidir. Resulullah Efendimiz (sav) bir hadisinde; "Muhakkak ki, Allahu Teala sizin cisim ve suretlerinize bakmaz, kalbinize bakar" buyurarak kalbin temizlenmesine dikkat çekmiştir.

ELLERİ TİTREYEN FATİH

Evliyaullahın büyüklerinden Akşemseddin Hazretleri, ilim irfan sahibi yüksek bir zattı. Tıp ilminde de büyük başarılar göstermiş olup bitkilerden ilaç yapılması konusunda devrinin tek otoritesiydi. Aynı zamanda mikrobu ilk keşfeden tabib ünvanına da sahipti. Akşemseddin Hazretleri İstanbul'un fethinin manevi fatihiydi. Mihmandar-ı Resul Hz. Eba Eyyub el-Ensari'nin kabrinin yerini keşfetmesiyle "Kaşif-i Esrar" ünvanının sahibi de olan bu velinin Fatih Sultan Mehmet üzerindeki tesiri o kadar büyüktü ki bir gün Sultan Fatih, ona olan duygularını şöyle ifade etmişti: - "Bu pi're hürmetim ihtiyarsızdır. Yanında heyecanlanırım. Ellerim titrer. Diğer şeyhlerin ise benim yanıma gelince elleri titrer."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.