HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Tarihin dönüm noktası: Bilecik

02.08.2001 00:00:00
İçişleri Bakanlığı ile Bilecik Valiliği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek "Beylikten İmparatorluğa, İmparatorluktan Kurtuluşa Bilecik" projesinin başında bulunan Prof. Dr. Metin Sözen, Osmanlı'nın daha beylikken, Bizans'ın burnunun dibindeki bu toprakları seçmesinin bir anlamı olduğunu belirterek, "İşte bu siyasetin parçalarını bularak, onları fiziki anlamda görünür hale getirmeliyiz. Böylece, çağdaş insanın geçmişle olan bağlantısının temel noktasını oluşturabiliriz" dedi. Tabii ve kültürel çevre ile kent bütünlüğünden oluşan üçgeni deldirmemek gerektiğini vurgulayan Prof. Sözen, "Şeyh Edebali Türbesi ve çevresindeki yerler, halkın duyarlı olduğu bölgedir. Yapılaşmada sıva, boya, badana kullanmadan, orijinalini koruyarak, kalan verilerin en küçük parçasını bile değerlendirmek zorundayız" diye konuştu.

YUNANLILAR YAKTI

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılar tarafından yakılan eski Bilecik'i yeniden canlandırmayı öngören projenin sorumlusu Prof. Dr. Metin Sözen, konuyla ilgili bilgi verdi. Projeye tüm toplum kesimlerinin destek vermesinin heyecan verici olduğunu ifade eden Prof. Sözen, şöyle devam etti: "Bu, hem projenin hayata geçmesi, hem de sivilleşme ve demokratikleşme açısından çok önemli bir gelişme. Valimizin, çeşitli zeminlerde ısrarla projenin üzerinde durması ve Bilecik kimliğini vurgulaması, tüm çevrelerin dikkatini çekti ve farklı bir bakış açısı meydana getirdi. Tarihi Kentler Birliği'ne Bilecik Belediyesi'nin de üye olarak, 11 ülke ile birlikte hareket etme avantajını yakalaması da bu proje için çok önemlidir. Bilecik halkı, bu varlık ve bütünlüğü yeteri kadar algılarsa, proje hedefine ulaşır".

"BİLECİK BOŞUNA SEÇİLMEDİ"

Bilecik'in, büyük kültür yollarının kesiştiği noktada yer alan tarihi bir şehir olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Metin Sözen, "Osmanlı'nın daha beylikken, Bizans'ın burnunun dibindeki bu toprakları seçmesinin bir anlamı var. İşte bu siyasetin parçalarını bularak, onları fiziki anlamda görünür hale getirmeliyiz. Böylece, çağdaş insanın geçmişle olan bağlantısının temel noktasını oluşturabiliriz" diye konuştu.

"ŞEYH EDEBALİ'NİN GÖRDÜ?ÜNÜ BİZ DE GÖRELİM"

Şeyh Edebali Türbesi'nin arkasındaki kayalıkları ve tabii zenginliği koruyacaklarını anlatan Prof. Sözen, şunları söyledi: "Şeyh Edebali'nin oralara baktığında gördüğünü, biz de görelim. Buralarda yapılacak imar hareketlerinde çok dikkatli olalım. Büyük düşünüp, büyük planlayacağız ve gücümüz yettiğince o planın parçalarını birleştireceğiz. Tabii ve kültürel çevre ile kent bütünlüğünden oluşan üçgeni deldirmemeliyiz. Şeyh Edebali ve çevresindeki yerler halkın duyarlı olduğu bölgedir. Yapılaşmada sıva, boya, badana kullanmadan, orijinalini koruyarak, kalan verilerin en küçük parçasını bile değerlendirmek zorundayız. Eldeki bilgi ve belgelerle, duvar kalıntılarıyla, eski bir kentin ticaret merkezini, ona bağlı mahalleleri, anıt yapıları, caddeleri, sokakları ve tüm detayları ortaya çıkarmak ve burasını adeta bir kültür vadisine dönüştürmek için çaba harcıyoruz. İlk aşamada imarethaneyi tamamlamak istiyoruz. Şeyh Edebali türbesi ile vadi arasındaki kopukluğu ortadan kaldırmak için çapraz bir şekilde ve ihtiyarların da kolaylıkla inip çıkacağı iki yol yapacağız. E-24 Karayolu'ndan geçenlerin dikkatini çekmek için, yol kenarındaki bulguları ortaya çıkaracağız. Kenti bölge ile bütünleştireceğiz"
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.