HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Üniversitelerde burs rekabeti

28.06.2001 00:00:00
Devlet ve vakıf üniversiteleri, ÖSS'de dereceye girecek öğrencilere, bursların yanı sıra ücretsiz yemek, kitap ve yurt olanakları da sağlıyor. ÖSS'de dereceye girecek öğrencilere, devlet üniversiteleri 40-120 milyon lira arasındaki miktarlarda burs vermeyi vaat ederken, vakıf üniversitelerinin burs miktarları aylık 500 dolara kadar çıkıyor.

Bazı devlet üniversiteleri, maddi durumu yetersiz başarılı öğrencilere, bursun yanı sıra, ücretsiz yemek, yurt ve kitap olanakları sunuyor. Bu durumdaki öğrencilere verilen burs miktarları da 35 milyon liradan başlıyor.

Devlet üniversitelerinde

çıta düşük

Devlet üniversitelerinden bazılarının vereceği burslar şöyle:

ODTÜ: Üniversitedeki bir programını ilk tercihi olarak belirtmiş olanlara ODTÜ Üstün Başarı Bursu verilecek. Bu bursu alabilmek için yerleştirme puanlarına göre, Sayısal puan türünde ilk 100'e, Eşit Ağırlıklı puan türünde ilk 20'ye, Sözel puan türünde ilk 10'a, YabancıDil puan türünde ilk 5'e girmek ve ilgili puan türündeki programa yerleşmiş olmak gerekiyor. Burs miktarı 2001-2002 öğretim yılı için 90milyon lira olarak belirlendi. Burslar, yılda 9 ay ve öğrenci başarılıolduğu sürece verilecek.

Ayrıca, Sayısal puan türünde ilk 1500'e, Eşit Ağırlıklı puan türünde ilk 500'e, Sözel puan türünde ilk 100'e, Dil puan türünde de ilk 10'a girecek ve ODTÜ'ye ilgili puan türünde yerleşmeye hak kazanacak adaylar ile bölümlerini ilk üç sırada kazanacak adaylar, üniversite yurtlarına, ücret karşılığı, ancak sıralamasız kabul edilecekler.

Maddi durumu yetersiz ancak başarılı öğrencilere de destek olacağını bildiren ODTÜ, gelecek öğretim yılında 120 çeşit burs sağlayacağını duyurdu. Nakit para, yurt ve yemek olarak sunulan olanaklardan, 4 bin öğrenci yararlanabilecek. Burslara başvurular kayıtlar sırasında yapılacak.

BO?AZİÇİ ÜNİVERSİTESİ:

Boğaziçi Üniversitesi'ni ilk tercihi olarakgösterecek ve Türkiye genelinde ilk 5'e girecek adaylara, bir kereye mahsus 300 milyon lira "başarı ödülü" verilecek. Ayrıca, bölümlerinebirincilikle girecek ve kayıtlı olduğu bölümü birinci tercihi olarak ilk 5 içinde kazanacak adaylara da burs sağlanacak. Maddi imkanları kısıtlı öğrenciler de gereksinim, yemek, yurt ve kitapbursu için başvurabilecekler. Başvurular, Boğaziçi Üniversitesi Burs Ofisi'ne yapılacak.

EGE ÜNİVERSİTESİ: Üniversitenin herhangi bir programını ilk 3 tercihi içinde gösteren ve ÖSS'deki puan türlerinin herhangi birinde ilk 100'e girenlere, her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 120 milyon lira burs verilecek.

Ege Üniversitesi'ne yerleştirilen ve kazandığı programı ilk 3 tercihinde gösteren öğrencilerden sayısal puan sıralamasında ilk 1000 arasında yer alan ilk 10 öğrenciye, sözel puan sıralamasında ilk 1000 arasında yer alan ilk 10 öğrenciye, Eşit-Ağırlıklı puan sıralamasında ilk 1000 arasında yer alacak ilk 5 öğrenciye, Yabancı Dil puanı sıralamasında ilk 1000 arasında yer alan ilk 2 öğrenciye, her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 100 milyon lira burs verilecek.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ: ÖSS'de Sayısal puan sıralamasında ilk 500 arasında (Mühendislik Fakültesi için ilk 100 arasında), Eşit Ağırlıklıpuan sıralamasında ilk 50 arasında, Dil puan sıralamasında ilk 25 arasında, Sözel puan sıralamasında da ilk 20 arasında yer alıp, yerleştirildikleri programları birinci tercihlerinde gösterecek adaylara, her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 75 milyon burs verilecek.

Ayrıca, gelecek öğretim yılında, maddi durumu yetersiz başarılı öğrencilere de barınma, beslenme, nakit para yardımında bulunulacak. Bu amaçla verilen burslardan 5 bin öğrenci yararlanacak. Burs miktarları aylık, 35 milyon lira ile 75 milyon lira arasında değişiyor. Başvurular, kayıtlar sırasında yapılacak.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ: 2001 yılı lise ve dengi okul mezunlarından Çukurova Üniversitesi lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerden, bölümlerini birinci sırada kazananlara aylık 40 milyon lira teşvik bursu verilecek.

Ayrıca yoksul ve başarılı 300 öğrenciye 9 ay süresince aylık 40 milyon lira yardım yapılacak. 1200 öğrenci de üniversite kafeteryasında ücretsiz öğle yemeği yiyebilecek.Burslara başvurular kayıtlar sırasında yapılacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.