HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Uysada futbol uymasada futbol

03.07.2001 00:00:00
Ekonominin bilimsel tarafını anlamak çok zor. Zaten hiçbir zamanda öğrenmeyi arzulamadım. Arzulayıp ne yapacaksınız; zaten günün şartları öyle böyle size doğrusunu öğretiyor...

***

Fiyatı arz ve talebin oluşturduğu hep söylenir. Şimdi futbolcunun talipleri çok olursa fiyatı da yükselir, ekonomik kurala göre...

Futbolcunun talipleri neden artsın? Çünkü; delikanlı, iyi futbol oynadığı için olmalı.

***

Yıllardır bonservis bedeli diye duyuyoruz. Nedir bu? Bu, arz ve talep kuralının dışında futbolun kendine özgü kulüplere gelir temin etmesi bakımından ortaya çıkarılmış bir tazminat çeşidi olarak tanımlanabilir. Bu olmayınca kulüpler parasız. Digitürk de parayı vermezse hepten parasız. Eee nasıl olacak milyon dolarları kim verecek?

Bonservis bedeli denilince sadece spora özgü tazminat çeşidini Avrupa Birliği anlamıyor. 'Neymiş bu ya' diyor. Onların anladığı bu paralarsa futbolcunun çalışma özgürlüğü yok. Herkes haklı.

***

Bir an bunları unutalım, 80 sene öncesine 50 sene öncesine dönelim. Ne Avrupa Birliği var, ne yayıncı kuruluşlar var. Futbol bütün heyecanı ve ihtişamıyla var. 90 bin kişilik Wembley Stadı açılırken 80 sene önce yeryerinden oynuyor. 200 bin kişilik Marakana Stadı açıldığı günden beri ne zaman boş kaldı.

***

Futbol bir spor oyunudur ve heyecanını her halükarda taşır. Para da olsa taşır, olmasa da taşır. Gerisi fasa-fiso. Yöneticiler, bizleri Avrupa Birliği laflarıyla, para yok serzenişleriyle uyutmasın. Biz bunlar yokken futbolun en muhteşem görüntülerini seyrettik. Bundan sonraki gençler de bunlar olsa da olmasa da bu heyecanı yaşayacaklar.
 
Akın Göksu / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.