HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Vizontele'de türkü sorunu

27.07.2001 00:00:00
Vizontele" filminin yönetmeni ve oyuncusu Yılmaz Erdoğan, Aşık Mahzuni Şerif'in "Çeşm-i Siyahım" isimli türküsünü filmde kullanmadan önce gerekli izni kendisinden aldıklarını ve telif ücretini ödediklerini söyledi.

Erdoğan, tek kişilik oyun sergilemek üzere geldiği Bodrum'da basın toplantısı düzenleyerek, Aşık Mahzuni'nin türküsünü "Vizontele" fiminde izinsiz kullandıkları iddialarına cevap verdi. İddialar karşısında çok üzüldüğünü belirten Erdoğan, filmin hazırlık aşamasında müzikler oluşturulurken Aşık Mahzuni Şerif ile görüşüldüğünü ve "Çeşm-i Siyahım" isimli türküsünün filmde nasıl kullanılacağının ve diğer ayrıntıların anlatıldığını ifade etti. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Çeşm-i Siyahım adlı eserin, gerek Kardeş Türküler tarafından okunmak suretiyle gerekse Aşık Mahzuni'nin kendi sesiyle Vizontele filminde kullanılması konusunda Aşık Mahzuni ile mutabık kalınmıştır. Bu durum, filmin müziklerini yapan Kalan Müzik'e, Aşık Mahzuni tarafından verilen 30360 yevmiye nolu muvafakatname ile belgelidir. Söz konusu izin karşılığında, karşılıklı kararlaştırılan ücret 12 Ekim 2000 tarihinde Mahzuni'nin banka hesabına yatırılmıştır. Ayrıca, Aşık Mahzuni'nin bağlı bulunduğu MESAM'a başvurulmuş, oradan da izin alınmıştır."

ERDO?AN: "HERŞEY YASAL"

Türkünün yasal çerçevelerde kullanıldığını, Mahzuni'nin filmin galasına eşiyle birlikte geldiğini ve memnuniyetini ifade ettiğini hatırlatan Erdoğan, "Gelinen noktayı anlamıyoruz. Filmin yapımında 250 kişi çalıştı. Hak etmediğimiz halde düşürülmek istendiğimiz bu yasadışı görüntü nedeniyle bizlere de yasal hakkımızı kullanmaktan başka seçenek kalmamıştır" diye konuştu. Aşık Mahzuni'nin avukatı Ali Yüksel, mahkemeye başvurarak "Vizontele" filminde sanatçının "Çeşm-i Siyahım" isimli eserinin izin alınmadan kullanıldığını iddia etmiş ve Erdoğan hakkında 10 yıl hapis, 100 milyar lira para cezası istemi ile dava açmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.