HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Washington'dan rest

23.08.2001 00:00:00
Bolton, Eho Moskva radyosuna yaptığı açıklamada, ABD'nin füze savunma planı konusunda Rusya ile ortak bir karara varmayı tercih ettiğini, bu yöndeki müzakerelerde Kasım ayına kadar ilerleme kaydedilmesini umduğunu söyledi.

"İki ülkenin ABD'nin füze savunma planına ilişkin olarak bir anlaşmaya varamaması halinde, ABD'nin ABM'yi ihlal etmeyeceğini, ancakbu anlaşmadan tek taraflı olarak çekilme hakkını kullanacağını" belirten Bolton, ABD'nin, Kasım ayında ABD Başkanı George Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılacak zirveye kadar bu konuda ilerleme kaydedilmesini umduğunu, ancak bu zirvenin, müzakerelere tanınan son mühlet olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. Bolton, "Kasım ayına kadar ABD'nin füze savunma sistemi konusunda kayda değer gelişmeler elde edilemezse, iki liderin Teksas'taki zirvede konuşacak bir şey bulamayacaklarını" sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton, Washington yönetiminintartışmalı ulusal füze savunma planına Moskova yönetiminin onayı almakiçin Rusya'da temaslarda bulunuyor.

Rusya, ABD'nin İran, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek balistik füze tehdidine karşı kullanmak istediğini söylediği ulusal füze savunma planına, 1972'de imzalanan ABM anlaşmasına aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. ABM, tarafların 6 ay öncesinden diğerini haberdar etmesi koşuluyla anlaşmadan tek taraflı çekilme hakkı öngörüyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.