HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

"Yardım istemiyoruz"

07.10.2001 00:00:00
Afganistan'daki Taliban yönetimi, ABD'nin bu ülkeye havadan paraşütle gıda yardımı yapılması planına karşı çıkarak, tüm karayollarının yardım konvoylarına açık olduğunu bildirdi.

Taliban rejiminin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, planlanan havadan yiyecek yardımı, Afgan halkının öfkesini yatıştırmaya yönelik bir Amerikan propagandası olarak yorumlandı.

Açıklamada, "ABD, bu tip taktiklerle Afgan halkına, onlara karşı bir düşmanlığı olmadığını anlatmak istiyor. Gerçekteyse ABD'nin düşmanlığı, Afgan halkı da dahil olmak üzere tüm Müslümanlara yöneliktir" denildi.

İran toprağı kullanılacak

ABD'nin, Afgan mültecilere yardım göndermek için ilk kez doğrudan İran toprağını kullanacağı bildirildi.

ABD Uluslararası Gelişme Ajansı Başkanı Andrew Natsios, dün yaptığı açıklamada, İran yetkilileri ile Dünya Gıda Programı (WFP) yetkililerinin kendileriyle temasa geçtiğini ve İran tarafının teklifiçok istekli bir biçimde kabul ettiğini ve "Kesinlikle topraklarımızı kullanabilirsiniz" dediğini söyledi.

Natsios, daha önce de ABD yardımlarının İran üzerinden Afganistan'a gönderildiğini, ancak ilk kez yardımın doğrudan ABD'den İran'a ve oradan Afganistan'a gönderileceğini belirtti.

İran ile ABD arasındaki diplomatik ilişkiler, 1979 yılında ABD'ninTahran Büyükelçiliğinin işgal edilmesinin ardından kesilmişti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.