HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

AB vatandaşları esrarkeş

23.10.2003 00:00:00
Avrupa Birliği Uyuşturucu İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından yapılan bir araştırmada, AB ülkeleri vatandaşlarının yüzde 20'sinin hayatlarında en az bir kere esrar kullandığı belirlendi.

Merkezi Lizbon'da bulunan EMCDDA, AB üyesi ve aday ülkelerde uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu bağımlılığına ilişkin hazırladığı yıllık raporu, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

"İspanya ve Danimarka'da 15-34 yaş grubundaki kişilerin yüzde 44'ünün hayatlarında en az bir kere esrar kullandığı" belirtilen raporda, "AB ülkelerinin dünyanın en büyük esrar pazarını teşkil ettikleri" kaydedildi. Raporda, AB üyesi ve aday ülkelerde alkol tüketiminin giderek arttığı da ifade edildi ve özellikle genç nesil arasında alkol kullanımının artmasından endişe duyulduğu bildirildi.

EMCCDA raporuna göre, Danimarka'da 15-16 yaş grubundaki gençlerin yüzde 89'u hayatlarında en az bir kere sarhoş oldular. Raporda, İrlanda ve Norveçli gençlerin, sürekli alkol tüketiminde AB ülkeleri içinde ilk sıralarda yer aldıkları belirtildi.

AB ülkeleri içinde uyuşturucu ile mücadele konusunda önlemlerin ve işbirliğinin arttığı hatırlatılan raporda, AB'ye üye 15 ülke ve Norveç'te uyuşturucuyla mücadele konusunda yılda yaklaşık 2.5 yılda milyar euro harcandığı kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.