HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Almanya'daki Türkler fakir

11.09.2005 00:00:00


Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM) Direktörü Faruk Şen, Almanya'daki Türklerin yaklaşık yüzde 30'unun fakirlik içinde yaşadığını söyledi.

Merkezi Almanya'nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi'nin (TAM) Direktörü Faruk Şen, Almanya'daki Türklerin yaklaşık yüzde 30'unun fakirlik içinde yaşadığını söyledi. Şen, bu konuda yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarını açıklarken,bu oranın Almanlar arasında ise yüzde 14 olduğunu belirtti. Şen, Almanya'ya gelen birinci kuşak Türklerin çok düşük bir emeklimaaşıyla geçinmek zorunda kaldıklarını, yeni kuşakların ise yüzde 30'unun işsiz olduğunu kaydetti.

Gittikçe kötüleşiyorGittikçe kötüleşen ekonomik durumlarından dolayı Türkiye'ye dönmekisteyen Türklerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Şen, ''2000 yılında her 5 Türk'ten biri Türkiye'ye dönmek isterken, günümüzde her 3 Türk'ten biri ülkesine dönmek istiyor. Ancak yine de çok azı Türkiye'ye dönüyor" diye konuştu.

Çekindikleri için dönmüyorlarÖzellikle yaşlıların fakirliklerini göstermekten çekindikleri içinTürkiye'ye dönmediklerini belirten Şen, "Türkler her ay aldıkları ortalama 572 avroluk emekli maaşıyla Doğu Anadolu'da yaşayan akrabalarından bile daha kötü durumdalar. Yeni kuşak Türkler de kötü Türkçe konuştukları ve ülkelerinde yabancı gibi görüldükleri için Türkiye'ye dönmek istemiyorlar" şeklinde görüş belirtti.

Yeni kuşak Türklerin Almanya'da da fazla perspektifleri olmadığınıifade eden Şen, "Orta ölçekli şirketler işe fazla Türk almıyor. Bağımsız olarak çalıştıklarında da fazla bir para kazanamıyorlar" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.