HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Antalya dünya seti oluyor

04.10.2001 00:00:00
Türkiye, Antalya'da kurulan "Antalya Sinema Komisyonu" ile dünya sinemasına kapılarını açacak.

Antalya'da önceki ay kurulan "Antalya Sinema Komisyonu", ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde bulunan ve yabancı sinema yapımcılarını ülkelerine çekmek için çaba sarf eden, benzer komisyonların yürüttüğü faaliyetleri yürütecek. Komisyon, yabancı yapımcıları Türkiye'ye çekmek amacıyla çalışmalara başladı.

Antalya'da çekilecek filmlerin, her türlü altyapı hizmetlerini sağlayacak olan komisyon, çevrilecek filmler için gerekli olan izinlerin alınmasını da üstlenecek. Sinemacıların, işlerini büyük ölçüde azaltacak olan komisyon, kar amacı gütmeden hizmet sunacak.

Vali Ertuğrul Dokuzoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul ile Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Balcı'nın da üyesi olduğu komisyon, önümüzdeki günlerde, bakanlıkların temsilciliklerini ve bazı sivil toplum örgütlerini de çatısı altına alacak. Antalya Sinema Komisyonu Üyesi Atilla Tekinel, "Sinemacılara Türkiye'yi özendireceğiz. Türkiye'de çevrilecek her film ülke tanıtımı için büyük birer adım olacak. Turizmini 12 aya yaymak isteyen Türkiye, sinemacıları 12 ay ülkeye çekerek, bu işin tanıtımını da yapmış olacak" dedi.

Antalya'da iki yıl önce çevrilen "Arabian Night's" filminin çekimleri sırasında 4,5 milyon dolar harcandığına işaret eden Tekinel,''Şirket bu parayı otomobil kirası, dekor, otel masrafları gibi giderler için harcadı. Antalya'da çekilecek her filmin döviz kazandıracağı da göz ardı edilmemeli" diye konuştu.

ASİL ÜYELİK GELİYOR

Merkezi ABD'de bulunan Uluslararası Sinema Komisyonları Birliği'nde geçici üye durumundaki Antalya Sinema Komisyonu'nun 18 ay sonra yapılacak toplantı sonrasında asil üyeliğe geçeceğini de belirten Tekinel, "Asil üye olduktan sonra komisyon üyesi bir kişi ABD'de bu konuda eğitim alacak. Kâr amacı gütmeden, yapımcıları, doğru kişi ve adreslere yönlendirmekle görevli olan komisyonların Türkiye'desayısının artması durumunda ise Antalya bu komisyonların merkezi olacak" diye konuştu.

Tekinel, Antalya Sinema Komisyonu'nun yapım aşamasındaki web sitesinin de kısa sürede www.filming-in-turkey.org adresinde yayına başlayacağını sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.