HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Apartman aidatları kira gibi

05.10.2001 00:00:00
Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) İzmir Şubesi Başkanı Bengi Baban, son günlerde petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşlerin "aldatmaca" olduğunu öne sürerek, savaş olasılığının kısa zamanda petrol fiyatlarını artıracağını kaydetti. Geçen yıl kalorifer yakıtının litresinin 170 bin lira olduğunu, bu yıl 500 bin liraya yükseldiğini anlatan Baban, şunları söyledi:

Akaryakıt aldatmacası

"10 ton kapasiteli bir akaryakıt kazanı olan apartmanın kazanı 5, 56 milyar liraya dolacak. 16 daireli bir apartmanda daire başına çıkacak akaryakıt gideri bu durumda büyük rakamlara ulaşacak. Akaryakıt giderine elektrik, su gibi ödemeler de eklendiğinde, apartman aidatları kira gibi olacak. Bu durum karşısında insanların merkezi kalorifer, kat kaloriferi gibi ısınma araçlarından, eski usullerle ısınmaya döneceklerini düşünüyorum. Motorin, mazot, gazyağı ve elektriğin de pahalı ısınma aracı olduğu düşünülürse, insanlar kömür, odun gibi eski ısınma araçlarını tercih edecekler." Baban, akaryakıta gelen zamların kendilerini de olumsuz etkilediğini anlatarak, "Bu ortamda akaryakıt dağıtımını yapmak ve paranın bize dönüşü de zor oluyor. Paramızı 1,5 ay sonra ancak tahsil edebiliyoruz" dedi.

Vatandaş ne yapacak

İzmir Odun ve Kömür Satıcıları Odası Başkanı Mustafa Düzyol, akaryakıt fiyatlarının çok artması nedeniyle vatandaşın ısınma aracı olarak kömüre yöneldiğini öne sürdü. Kömürle ısınmanın, akaryakıta göre yüzde 50 daha ucuz olduğunu, özellikle kış mevsiminin çok soğuk geçmediği İzmir'de bir ailenin yaklaşık 1 ton kömürle kışı geçirebildiğini dile getiren Düzyol, "Kömür fiyatları da geçen yıldanbu yana yüzde 80 zamlandı. Geçen yıl kömürün tonu 75 milyon liraydı, bu yıl 120 milyon lira oldu. Ancak akaryakıtla karşılaştırıldığında kömür yine de en ucuz ısınma biçimi. Bu yüzden vatandaş kömüre ve kömür sobalarına yöneliyor" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.