HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Arz ve talep dengesi şart

19.10.2003 00:00:00
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ekonomide sürekli büyüme için arz ve talebin de sürekli olması gerektiğine işaret ederek, "arz kesimi de talep kesimi de sıfır faizli kredilerle desteklenmeli" dediBağımsız Türkiye Partisinin 2. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle yurt çapında gerçekleştirdiği toplantılarda "Milli Ekonomi Modeli"ni anlatmaya devam eden Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş, İzmit'teki toplantıda, sürekli büyümenin parametrelerinden birinin arz ve talep arasındaki ilişki olduğuna dikkat çekti. Sürekli büyüme arz ve talebe bağlıKocaeli İl Teşkilatı'nca Otel Asya'da düzenlenen toplantıda, ekonomide sürekli büyüme için arz ve talebin de sürekli olması gerektiğine işaret eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, bu sürekliliğin ve sürekli büyümenin nasıl sağlanabileceğini şöyle anlattı:"Milli Ekonomik Modelde, üretici ve tüketici olarak iki sınıf mevcuttur. Üreterek, mal ve hizmet satarak servet sahibi olan kesim üreten kesimdir. Üretime emeğiyle ortak olan ancak sabit gelire sahip bulunan memur, işçi, emekli, çiftçi gibi gruplar ise tüketiciyi oluşturur. Üreten sınıfın ürettiği mal ve hizmetine müşteri bulabilmesi tüketen kesimin satın alma gücüne bağlıdır. Ekonominin çarklarının dönmesi için öncelikle tüketim gücünün yerinde olması gerekir. Ekonomide tüketicinin talebinin üreticinin arzından eksik olduğu bir iktisadi kural olduğuna göre, vergi ve sıfır faizli kredi politikalarıyla bu durum dengelenir. Mevcut bütçe gelirlerinde tüketim gruplarından alınan vergiler zaten 10 katrilyonu aşmamaktadır. Bu miktarın vergi gelirleri içindeki payı %20 gibi çok düşük bir rakamdır. Tüketiciden bu para alınmayarak, bunun yanında sıfır faizli tüketici kredileriyle piyasanın iki aktöründen biri olan talep tahrik edilmelidir.

Talebin yükselmesi üreticiyi de tahrik edecek o da arzı artıracaktır. Arz kesiminin sıfır faizli kredilerle üretim imkanları desteklenmeli ve ihraç etmesi teşvik edilmelidir. Tüketim kesiminin satın alma gücündeki artış oranı talebine yansıyacağından daha önce 100 milyarlık satış yapan üretici 800 milyarlık belki de daha fazla ciro elde edecek ve devlete verdiği vergi de aynı oranda artacaktır." Milli Ekonomi Modeli'nde hem üreten hem tüketenin aktif halde ve devletin de kazançlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu sistemde durağanlık dönemi yaşanmaz ve ekonomide sürekli büyüme dönemi başlar. Bu amaç doğrultusunda Milli Ekonomi Modeli günümüz iktisadi görüşlerini rafa kaldıran yegane modeldir" şeklinde konuştu.

Milli Ekonomi Modeli'ne duyulan ihtiyaç

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, bugün kabul gören ekonomi anlayışlarında arz ve talep konusunda yapılan tanımlamaların ya eksik ya da tamamen yanlış olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bugün dünyada küresel güçler parayı kendi ellerinde stoklamış, servet sahibi olmuşlardır. Paradan para kazanma yoluyla dünya halklarını adeta haraca bağlamışlardır. Neticede tüketim kısıtlanmış, arz tıkanmış, üretimden uzaklaşılmış ve dünya, gelişmiş ülkeler dahil, enflasyon, deflasyon, resesyon, stagflasyon gibi problemlerle karşı karşıya kalmıştır. Bugün, kapitalizm ve liberalizmin tüm olumsuzluklarını yaşayan dünya ülkeleri için arz ve talep arasındaki dengesizliği gideren, mal ve hizmet üreteni ödüllendiren, emeğe değerini veren ve geliri adaletli dağıtan bir ekonomi sistemine; yani Milli Ekonomi Modeli'ne büyük ihtiyaç vardır."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.