HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Asker için zorluklar aşılacak

17.10.2003 00:00:00
ABD Dışişleri Bakanı Powell, Türkiye'nin Irak'a asker katkısında bulunmayı istediğini, bu paralelde bazı zorlukları aşmaya çalıştıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Türkiye'nin Irak'a asker katkısında bulunma isteğini ifade ettiğini ve şimdi bununla bağlantılı "bazı zorlukları" aşma üzerinde çalıştıklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Powell'ın BBC televizyonuna verdiği özel demecin metnini yayınladı. BBC'ye verdiği demeçte Irak'ta ABD'nin yalnız olmadığını belirten Powell, şu anda 32 ülkenin Irak'ta ABD'ye destek verdiğine dikkati çekti.

Powell, asker gönderme konusunda da, "Türkiye katkıda bulunma istekliliğini ifade etti. Ve biz de bununla bağlantılı bazı zorlukları aşmak için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden ABD'nin "gurur duyduğunu" söyleyen Powell, BM'den Irak tasarısının geçip geçmeyeceği yönündeki bir soru üzerine de, "artan şekilde bu tasarının geçeceğine güveniyorum. Sanırım bu tasarı bir fark yaratacak ve uluslararası toplumun yeniden bir araya geldiğini gösterecek" dedi. Madrid'de gelecek hafta yapılacak olan Irak için bağış konferansının, BM tasarısıyla ivme kazanacağını umduğunu belirten Powell, "bize yardım eden 32 ülke var. ABD yalnız değil" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.