HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Asker ve vesayet

09.07.2001 00:00:00
Önce bazı şeylerin altını tekrar çizelim. 1.Türk devlet sistemi ve geleneğinde asker önemli bir yere sahiptir.

2.Türk Askeri "demokrat"tır.

3.Bu noktada ise batının "hard diski" karışmaktadır. Çünkü ona yüklenilen programa göre asker ya Anglo-sakson, Slav ve Germen örneğinde olduğu gibi otoriter bir ideloloji yanlısı yâni komünist, faşist veya nazist ya da Afrika-Güney Amerika örneğinde olduğu gibi sadece kişisel çıkarını düşünen operet askeri olmalıdır.

Bizim, zihni Türkten önce yabancı kültürle devşirilmiş yarı aydınlarımız sınıflandırmayı ille de batı ölçülerine oturtacağız diye yola çıkınca da kaçınılmaz ve mükerrer olarak aynı yanlışa düşmekte, Türk askerinin her "çıkışını" yukarıdaki hazır şablonlardan birine oturtma eğilimine-kolaycılığına kapılmaktadır.

4. Askerin doğasında var olan sert disiplin ve otoriter tavır, kendi sisteminin olmazsa olmaz koşuludur ve bu, işbirlikçilerin kolaycılığı ile yanlış olarak "faşizm" yaftasıyla lekelenmemelidir.

5. Ve en temel fark: batıda asker siyasetin parçası ve aracıdır. Çünkü batı sömürgecidir. Dolayısı ile de asker orada sömürge siyasetinin aracı konumuna girmektedir.

6. Halbuki Türklerde siyaset, "asker milletin" aracıdır. Batılının, sömürgeleştirme emellerini uzak ufuklara taşıyan asker yüzyıllar boyu Türklerde milletin ufkunu genişletmiş ve "gittiği yere medeniyetin nurunu" da taşımıştır.(Atatürk)

Millet askerine güvenmeseydi onun peşinde Japon denizinden yola çıkıp Balaton gölü-Tuna'ya ulaşır mıydı?

Geçen binyıllar, batının müstemleke emellerinde ve askeri kullanma stratejilerinde en ufak bir değişiklik yaratmamıştır. Sömürge mantığı şimdi dil-kültür ve çokuluslu şirketlerin markaları kılığında uzak ülkelere girmektedir, orayı pazar haline getirmektedir ve asker yine bu siyasetin aracıdır.

Amerikan askerinin ne işi vardır Pasifik, Hint Okyanusu, Körfez ve Uzak Doğuda? BM gözlemci ve askerleri yıllar yılı Kıbrıs'ta, Karabağ, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek ve Kuveyt'te ne işe yaramışlardır?

Milleti dört bin yıllık bir zaman diliminde Anadolu-Trakya'ya taşıyan "demokrat" askerden, mola verilen bu coğrafyada "nemelâzımcılık" beklenmemelidir.

Bu katiyyen bir vesayet rejimi değildir. Batının icazetine dört gözle müheyya devşirmelerin işbirlikçi pazarlıklarına "dur" demenin kesin ve tek yoludur.

Kendi askerinin kollama-koruma ve "durumdan vazife çıkarma" geleneğine vesayet adını takıp karşı çıkacaksın ama her hareketinde batının sömürge mantığından ille de icazet bekleyeceksin?

Kimmiş kendi kültürüne asıl yabancı düşen?

İşte AB-Gümrük Birliği sarmalında içine düşürüldüğümüz durumu da bu mantıkla değerlendirmek lâzımdır.

Hiç kimse, daha geçen gün 28 Haziran'da Mete Han'ın Devlet Başkanı oluş yıldönümünde kendi kuruluşunu kutlayan Türk Ordusundan; aynı Mete'nin, devletin zayıf bir zamanında atını, cariyesini isteyen Çinlilere ses çıkarmadığını fakat kurak ve çorak bir karış vatan toprağını isteyince kılıç kuşandığını okumayan siyasetçilerin tezgâhladığı "Hazine arazilerinin yabancılara satışını" kolaylıkla içine sindirmesini beklememelidir.

Fakat asker "demokrattır" demiştik ve bu sindirememenin de kendine göre bir yolu-yöntemi vardır.

Bir süredir "Devlet"in, Cumhurbaşkanı-asker-yargı üçgenine oturduğunu ve artık iyice perişan hâle gelen siyasi iktidara ve zihinleri devşirilmiş işbirlikçi yarı aydınlara karşı cephe teşkil ettiğini göremiyor musunuz?

RTÜK yasası, memurların yargılanması yasasından sonra Tütün Yasası da veto edilmiştir.
 
Hüseyin Mümtaz / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.