HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Balkan şairlerin çocuk şiirleri

27.09.2001 00:00:00
Balkan ülkelerinde yaşayan 79 Türk şairinin biyografisi ve çocuk şiirlerinin yer aldığı "Balkanlarda Türk Çocuk Şiiri Antolojisi" Grafiker Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Başkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa İsen ve ekibi tarafından hazırlanan kitapta, Makedonya'dan 10, Kosova'dan 16, Bulgaristan'dan 23, Yunanistan'dan 10, Romanya'dan 5, Gagauzlardan da 15 şairin biyografisi ve çocuklar üzerine yazdıkları şiirlerine yer veriliyor.

Balkanlarda yaşayan Türk edebiyatı ve buradaki şair kadrosunu Türkiye'de ve diğer ülkelerde yaşayan Türklere tanıtmayı amaçlayan kitapta, bölgede en gelişmiş alan olan çocuk edebiyatından örnekler sunuluyor. Bunlar arasında çocukluk anıları, okul anıları, barış özlemleri ve doğa sevgisi işleyen şiirler ağırlıkta bulunuyor.

Eserlerini daha çok İstanbul Türkçesiyle kaleme alan şairlerin kitaptaki şiirleri Erdoğan Yavuz'un resimleriyle sunuluyor.

Kosovalı Şair Nimetullah Hafız kitapta yer alan "Severim" adlı çocuk şiirinde şöyle sesleniyor:

"Severim, kokusu olan çiçeği,

Türküsü olan kuşu.

Severim yaprağı olan ağacı,

Yağmuru olan bulutu.

Severim yıldızı olan geceyi,

Güneşi olan günü.

Severim gülüşü olan çocuğu,

Akılcı olan kişiyi en çok.

En çok, en çok da onu."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.