HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Batı katliama ortak oldu

12.07.2001 00:00:00
Bosna-Hersek'in BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebnenitsa kentinde 6 yıl önce 8 bin Müslüman Bosnalı, Hollandalı barış gücü askerlerinin verdiği destekle Sırplar tarafından katledildi

Yakın tarihe, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük katliam olarak geçen Srebrenitsa kıyımının 6. yıldönümünde, katliam tanığı binlerce Boşnak, 1995'de öldürülen yaklaşık 8 bin yakınını anmak için sıkı güvenlik önlemleri altında kente geldi.

Katliamda yaşamını yitirenler için dikilen anıtın TSİ 14:00 civarında yapılan açılış törenine katılan 5 bin dolayında kişi, yaklaşık 1.300 yerel polis koruması altında 105 otobüsle Saraybosna'nın 70 kilometre kuzeydoğusundaki Srebrenitsa'ya gözyaşlarıyla döndü.

Bosna Savaşı sırasında Temmuz 1995'de, BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa'yı istila eden Bosnalı Sırp güçleri, sistemli olarak Boşnak erkekleri ve erkek çocukları öldürmüş, Boşnak nüfusun tümünü

kentten sürmüştü.

Katliamın tanıklarından, oğlundan başka 13 akrabasını daha kaybeden Zineta Mujic (50), eski Yugoslavya ile ilgili olarak Lahey'de kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanmayı bekleyen Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'i, başlarına gelenden sorumlu tutarken, dünyanın en büyük canisi olarak niteledi.

Sırbistan hükümeti tarafından Lahey'e, Kosova'da işlediği savaş suçlarıyla ilgili olarak teslim edilen Miloşeviç hakkındaki iddianamenin, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'daki katliamları da kapsayacak şekilde genişletilmesi yönünde çalışılıyor.

Sırplar suçlu ya katliamı seyredenler

Katliamın üzerinden 6 yıl geçti. Miloseviç Lahey'deki savaş suçları mahkemesinde Kosova'daki katliamlar için yargılanıyor. Belki de Bosnalı Sırplar'ın savaş sırasındaki liderleri Radovan Karadziç ile Ratko Mladiç te Bosna'daki katliamlar için yargı önüne çıkarılacak. Peki ya Bosna'da 200 bin Müslüman Bosnalı'yı katleden diğer Sırp katiller ve onlara ses çıkarmayan hatta destek olan başta İngiltere ve Fransa olmak Batılı Devletler. Müslümanlar'a kendilerini savunmalarını önlemek için silah ambargosu koyan ama el altından Sırplar'a silah satanlar. Srebrenitsa katlimanın 6'ncı yıldönümünde Batı'nın katilamlardaki rolü bir kez daha gündemde.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.