HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Çanakkale ruhunu iyi okumak gerek

05.12.2020 00:00:00
'Çanakkale ruhunu iyi okumak gerek' seslendirme dosyası:

Ülkemiz yıllarca etnik ayrıştırmalar, mezhep çatışmaları, dinci-laik, Türk-Kürt, sağcı-solcu… Gibi oyunlara alet edilerek kardeşin kardeşe kırdırıldığı dönemler yaşamış, bedeller ödemiştir.


Ana baba bir, aynı evde yaşayan kardeşler sağcı-solcu diye ayrıştırılmış!

Bir evin içinde aynı ana, aynı babadan olan kardeşler sağcı-solcu, laik-dinci, diye çatıştırılmış bir ülkenin pırıl pırıl eğitimli gençliği yok edilmiş, ülkemiz 50-60 yıl geriye atılmıştır.

Kürt'le Türk'ün, Alevi ile Sünninin, sağ ile solun… Kardeşliği aynı toprak ve bayrak için akıtılan kan ve gözyaşında gizlidir

Bir ülkeyi var etmek için dirsek dirseğe, can cana verilen mücadeleyi komple Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Sağ-sol… komple milletimiz yapmış etnik, mezhep vs. ayrım yapılmamış, yurdumuza göz diken düşmanlar yüz binlerce şehit verilerek topraklarımızdan gönderilmiştir. Kürt-Türk'ün, Alevi-Sünni, Sağ ve solun… Kardeşliği aynı toprak ve bayrak için akıtılan kan ve gözyaşında gizlidir. Çanakkale ruhunda gizlidir. Kurtuluş savaşı ruhunda gizlidir. Bundan dolayı aramıza nifak sokmak isteyenlere fırsat vermeden hayatımızı ikame ettirmemiz gerekir. Ne Türk oyuna gelecek, ne de Kürt oyuna gelecek. Bu bayrak ve sancak çatısı altında yıllardır beraber yaşıyoruz. Yaşamaya da devam edeceğiz.

ABD ve AB'nin unuttuğu! Dedelerine sorarlarsa onlar anlatacaktır

ABD'nin ve AB ülkelerinin unuttuğu en önemli olgu ara ara aynı evdeki kardeşler tatlı çekişmeler yaşayabilir. Ama dışarıdan ülkemize olacak müdahalede bir bilek bir yürek olacağımızı unutmamalarını tavsiye ederiz. Dedelerine sorarlarsa onlar anlatacaktır. 

Biz bir-beraber olursak yutamazlar, ayrışırsak yutarlar. Belleğimizden çıkmayacak sihirli cümlede burada gizlidir.

Bir söyleşisinde BTP'nin Genç Lideri Hüseyin Baş,"Ülkemizde Kürt sorunu yoktur. Benim ülkemde yaşayan bir vatandaşımın sorunu vardır. Ben konunun Kürt sorunu olarak adlandırılması taraftarı değilim. Eğer bir sorun varsa bu bizim sorunumuzdur. Birinin veya birilerinin sorunu değildir. Bu kardeşliği sağlamamız lazım."diyerek devasa gerçeği bütün çıplaklığı ile ortaya koymuştur.


Genç Lider Hüseyin Baş aslında ortaya koyduğu bu tespit ile Ben'den ziyade biz olalım çağrısında bulunmuştur. Kuşatıcı ve olgun dilini rant sağlamak amacı gütmeden birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin temini için kullanmıştır.
 

Huzur olmasın diye illa zorlayanlar var

Ülkemizde etnik köken sorunu, mezhepler arası sorun veya farklı bir sorun yoktur. Bunu körüklemeye illa olsun, Türkiye'nin huzuru kaçsın diye zorlayanlar vardır. Bizim halk olarak bunlara aman vermemiz gerekir. Ülkemizde birlik, beraberlik, huzur içinde kardeşçe yaşamamız için en büyük mücadeleyi Merhum Prof.Dr. Haydar Baş vermiştir. Şimdi de aynı doğrultuda aman vermeden Çanakkale ruhu ile Hüseyin Baş'ın verdiğini gözlemliyoruz.


Etnik gruplar topyekûn tek bilek, tek yürek olarak balyoz gibi düşmanın kafasına inmiştir

Sizlerde çok iyi bilirsiniz ki ülkemizde farklı 40'a yakın etkin kökene sahip topluluk var. Yukarıda da bahsettiğim gibi kurtuluş savaşında dış güçler ülkemizi işgal girişiminde bulununca hepsi bir beraber olup tek yumruk olarak balyoz gibi düşmanın başına inmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bütün etnik grupları "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" mantalitesi ile bir çatıda toplayarak millet yapmıştır. Türk milleti çatısı altında bir, beraber, kardeşçe yaşadığımız gibi bundan sonrada bu şekilde yaşayacağız.

 
İsmail Çetin / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.