HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

ÇANAKKALE'DE HEP A'LARIM

12.07.2001 00:00:00
Babası, Çanakkale'de şehit düşen Adnan Çakmak'ın, Çanakkale ile ilgili iki sorumuza manidar cevapları şöyle:

-Çanakkale'ye gittiğiniz zaman orada sizi ne tür duygular kaplıyor?

Çakmak- Hep ağlarım. Oraya kim gitse gayri ihtiyari ağlıyor. Çünkü orada her şey canlanıyor. Orada ölü yok ki. Hepsi canlı. 1941 senesinde, Paşa babamla gitmiştik. Ben daha ordudan ayrılmamıştım. Paşa babam Biga'ya gidecekti. Kolordu kumandanı Baki Paşa vardı. O mezar taşını yazdırmıştı. "Sen kal da bu taşı kendin götür" dedi. Taşı ben götürdüm. Kemikleri vardı. Hep ağladım.

- Sizin babanız dahil nice babalar orada şehit düştü. Şimdi, Anzaklar geliyorlar. O şehit diyarı yerlerde yapmadıklarını bırakmıyorlar. Biz de onlara çanak tutuyoruz. Bu bir şehit evladı olarak sizleri rahatsız ediyor mu?

Çakmak- Rahatsız etmez olur mu? Seni ben mi çağırdım. Taa bilmem nereden benim memleketime ne halt etmeye geldin? Beni burada babasız bıraktın. 250 bin insanın oraya gömülmesine sebep oldun. Onun için sana ben rahmet okur muyum? Beni öldürmeye gelmişsin, elbette ben kendimi savunacağım. Vatanımı koruyacağım.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.