HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 EYLÜL 2021, PAZAR

Charlie alarmı

14.09.2001 00:00:00
ABD'de 11 Eylül'de New York ve Washington'a yönelik saldırıların ardından Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nde ilan edilen en üst derece "Delta" alarmı bir derece geriye çekilerek Charlie alarmına geçildi

Alarm durumu

NBC televizyonuna demeç veren ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, "Delta" alarmına geçildiğinin ilan edilmesinden yaklaşık 48 saat sonra, en üst düzey alarm durumundan bir derece geriye yani "Charlie" alarmına geçildiğini söyledi.

Savunma Bakanı, "Delta alarmından Charlie alarmına geçtik. Şu anda mantıklı bir alarm seviyesinde kalıyoruz".

Amerikan Silahlı Kuvvetleri, saldırıların ardından, Başkan George Bush tarafından ülke içinde ve dışında en üst düzey alarma geçirilmişti. Alarm çerçevesinde, orduda bütün izinler iptal edilmiş, yurtdışındaki ordu mensuplarının üsler dışında bar ya da kulüplere gitmesi yasaklanmıştı.

Teröre karşı Küresel İttifak

Pentagon'a yönelik saldırıların ardından, terörizme karşı, müttefik ülkeler, Rusya, Çin ve Müslüman devletlerin dahil olduğu bir küresel ittifak kurmaya çalıştığını bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın "terörizme karşı çıkmasının zamanı geldiğini" ve Başkan Bush'un, dünya liderlerinin tepkilerinden "büyük memnuniyet duyduğunu" söyledi.

Fleischer, Bush'un, ittifakı geliştirmek amacıyla tüm liderlerle temas kurmaya ve ABD ile dünyanın birlik içinde olduğu mesajını göndermeye devam edeceğini belirtti.

Bu arada Bush'un, BM Güvenlik Konseyi'nin dört daimi üyesi İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya liderleriyle gün içinde görüşmeler yaptığı kaydedildi.

Enkaz altında yaşam

New York'ta saldırıya uğrayarak çöken Dünya Ticaret Merkezi binalarının enkazı altında kalan binlerce bankacı, işadamı ve personelin yanı sıra yüzlerce göçmen işçinin de akıbeti bilinmiyor.

Daha iyi bir yaşam umuduyla ABD'ye gelen ve burada kazandıkları paranın büyük bir kısmını memleketlerindeki ailelerine gönderen göçmenişçilerin çoğunun Meksika, Orta Amerika, Puerto Rico ve Dominik Cumhuriyeti'nden geldiği kaydediliyor.

Enkaz altındaki bu göçmenlerin, Dünya Ticaret Merkezi'ndeki lokanta ve dükkanlarda ya da temizlik işlerinde çalıştıkları belirtiliyor.

Ticaret merkezinde yeni çökmeler

Dünya Ticaret Merkezi'de iki yeni çökme meydana geldi.

Amerikan televizyonları, Dünya Ticaret Merkezi'nin daha güneyde yer alan iki numaralı kulesinin ayakta kalan bir bölümünün de çöktüğünü, ancak can kaybı bulunmadığını duyurdular.

Dünya Ticaret Merkezi kompleksi içinde yer alan yaklaşık 50 katlı komşu binanın da kısmen yıkıldığı belirtildi.

Polisin verdiği bilgiye göre, sadece kurtarma ekiplerinin bulunduğu bu bölgedeki çökme bekleniyordu.

Boeing'te mücadele

Saldırıda kullanılan dört yolcu uçağından biri olan United Airlines Boeing yolcu uçağının, aslında yöneldiği büyük devlet hedeflerini vuramadan kırsal alana çakılmasını yolcuların sağladığı sanılıyor.

Demokrat Parti'nin Pennsylvania Milletvekili John Murtha, mürettebat dahil 45 yolcu taşıyan United Airlines'a ait Boeing 737'nin intihar komandosu korsanlarının yönlendirmesinde esas hedefinin başkent Washington olduğunu ve yolcuların korsanlarla boğuşarak uçağı meskun olmayan bir yöreye düşürdüğünü bildirdi.

Bu sonuca varmanın "mantıksal" olduğunu belirten Milletvekili, canlarını feda eden yolcuların, "Zaten öleceğiz, yapabileceğimiz korsanlara engel olmak" dediklerini söyledi ve buna işaret eden en azbir telefon konuşmasının kaydedildiğini bildirdi.

Televizyonların Korsan yorumları

Amerikan televizyonları, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ve Washington'daki Pentagon binasına yönelik saldırılarda kullanılan uçakları kaçıran hava korsanlarının önemli bir kısmının Mısır ve Suudi Arabistan uyruklu olduğunu duyurdular.

Televizyonlar, bu bilgileri, resmi Amerikan kaynaklarına dayandırıyorlar.

Haberlerde, FBI'ın başta Boston ve Florida olmak üzere ülkenin değişik bölgelerinde bazı kişileri gözaltına alarak sorguladığı da kaydedildi.

İslami komplekse ateş açıldı

ABD'de, New York Ve Washington'daki saldırıların ardından Texas'da bir islami komplekse ateş açıldı.

Polis yetkilileri, Dallas'ın Irving banli

yösünde, içinde bir okul ve caminin bulunduğu komplekse altı el ateş açıldığını, camların kırıldığını belirtiler.

Kimsenin yaralanmadığı saldırının, sabah namazı için camiye gelenler tarafından ortaya çıkarıldığı belirtildi.

İslami merkezden Abdül Rauf adlı bir kişi, ABD'deki ve tüm dünyadaki Müslümanların bu saldırıları kınadığına dikkat çekerek, "Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Acı ve kederi paylaşıyoruz" dedi.

İlginç tutuklama

ABD'deki saldırılarla ilgili olarak Almanya'nın Hamburg kentinde 1 kişinin tutuklandığı bildirildi. Hamburg Emniyet Müdürü Gerhard Müller, ABD'deki saldırılarla bağlantısı olduğunu tahmin ettikleri 1 kişinin tutuklandığını belirterek, "Bize çok ilginç gelen bir mesleği var" demekle yetindi.

Müller, tutuklanan kişinin milliyeti, yaşı ve kimliği hakkında bilgi vermedi.

Reuters ajansının haberine göre ise Alman polisi, bir havaalanı çalışanını gözaltına aldı.

ABD vatandaşlarına seyahat uyarısı

ABD, New York ve Washington'daki terörist saldırıların ardından vatandaşlarına yurtdışı seyahatlerinde önlem almaları uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Amerikan vatandaşları, potansiyel risklerden kaçınmalı ve yolculuk planları yaparken bu riskleri göz önünde bulundurmalıdır" denildi.

Açıklamada, hükümetin, terörist Usame Bin Ladin ile bağlantılı örgütlerin Amerikalıları hedef alabileceği yönündeki istihbaratlarla ilgilendiği kaydedildi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

14.09.2000, 14.09.1999, 14.09.1998, 14.09.1997, 14.09.1996, 14.09.1995, 14.09.1994, 14.09.1993, 14.09.1992, 14.09.1991, 14.09.1990, 14.09.1989, 14.09.1988, 14.09.1987, 14.09.1986, 14.09.1985, 14.09.1984, 14.09.1983, 14.09.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.