HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Çiftçi vurgun yedi

21.10.2005 00:00:00
Hasat döneminde ürününü 26 YKr'den tüccara satan çiftçi, buğday fiyatının 36 Ykr'ye yükselmesiyle ciddi ölçüde zarar etti. Ekim alanları artan, bunun yanında hava koşullarının olumlu katkısıyla yüksek rekolte görülen buğdayda, Toprak Mahsülleri Ofisi'nin 30 bin ton sınırlaması getirmesi neticesinde "hasat döneminde spekülasyon yapan tüccarın oyunu tuttu". Buğdayın kilo fiyatının 45 YKr'ye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Böylece AKP iktidarının uyguladığı tarım politikasının çiftçileri nasıl mağdur ettiği bir kez daha kendini gösterdi.

Hasat döneminde fiyatı 26 YKr'ye kadar düşen, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) ise 32 YKr'den satın aldığı buğdayın kilosunun 36 YKr'ye yükseldiği açıklandı.  Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, ekim alanları artan, bunun yanında hava koşullarının olumlu katkısıyla yüksek rekolte görülen buğdayda, "hasat döneminde spekülasyon yapan tüccarın oyununun tuttuğunu" belirtti. Buğdayın, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 26 YKr'den işlem gördüğünü anımsatan Doğru, "Bu dönemlerde TMO'nun da kilosuna 32 YKr fiyat verdiği ürüne 30 bin ton sınırlaması getirmesi tüccarın ekmeğine yağ sürdü. Bu yanlıştan daha sonra dönülerek sınırlama kaldırıldı ancak, geç kalındı" görüşünü savundu. Tüccarın, ürünü ucuza kapatmak için buğdayın elde kalacağı yönünde spekülasyon yaptığını, bunun da başarıya ulaştığını vurgulayan Doğru, "Şu anda buğdayda yaşanan fiyat yükselişi, elinde ürün kalmadığı için üreticiyi sevindirmiyor. Bu fiyatlar tüccarın ve un sanayicilerinin işine yaradı" diye konuştu. Doğru, devletin görevinin ürün almak değil, serbest piyasayı çalıştırmak olduğu yönündeki görüşlerini her platformda dile getirdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:  "Hasat sezonunda serbest piyasa ekonomisi iyi çalıştırılamadığı için çöküş yaşandı. Tüccar, sanayici ürünü maliyetinin altında fiyatla aldı. Bu satışın mağduru da çiftçiler oldu. Yanlış fiyat politikası sadece üreticiyi değil, TMO'yu da üzdü. Ofis, mübaya ve finansman sıkıntısı yaşadı. Bunun yanı sıra ofisin depolarının buğdayla dolu olması, bu ürünün ardından başlayan mısır hasadında depo sıkıntısına neden oldu. Oysa, serbest piyasa mekanizması iyi kurulsaydı ne çiftçi ne TMO üzülürdü." Fiyat yükselişi sürecek Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Fethi Coşkuntuncel ise buğdayın kilo fiyatının 45 YKr'ye kadar yükseleceğini tahmin ettiğini,çiftçi artık sabırlı olmasını öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Coşkuntuncel, sadece buğdayda değil tüm tarım ürünlerinde aynı sorunun yaşandığını ifade ederek, "Dünyanın hiçbir yerinde artık (devlet gelsin ürünümü alsın) mantığı yok. Sabredildiğinde serbest piyasa mekanizması zaten kendiliğinden oturuyor ve ürün fiyatları gerçek değerini buluyor" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.