HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

ÇOCUK ve OYUN

07.07.2001 00:00:00
0-3 AYLAR

Ses ve müzik

Yeni doğmuş bir bebek seslere karşı çok duyarlıdır. Bir bebek anne rahmindeyken de sesleri işitebilir ve doğumdan sonra annesinin sesini hemen fark eder. Bebeğiniz sizin sesinize ilgi gösterir, bu sebeple onunla konuşup, şarkı söylemek için hiç de erken sayılmaz. Bu onun dinleyip anlayabilmesi ve ileriki konuşmaları için gereklidir. Bazı bebekler çevrelerinin oldukça sessiz ve sakin olmasını arzu ederken, bazıları arka planda birtakım sesler olmasından hoşlanır. Bazı bebekler, anne rahmindeki seslere benzer nitelikte, özellikle doğumdan sonraki ilk altı hafta içinde dinletilen ninni kasetlerine olumlu tepki verirler. Bu süreyi aşan dinletilerde bebekler sesleri unutmuş olacaklarından tesirlerini kaybederler.

Konuşma ve şarkı söyleme

Küçük bir bebek, herşeyden çok ebeveynin, kardeşlerinin, büyük anne ve babasının ve başkalarının sesine tepki gösterir. Tok olup, uyanık bir haldeyken onu kucağınıza alıp, konuşup, şarkı söylemek isteyebiliriniz; o bu tarz bir ilgiye besin ve ısı kadar gereksinim duyacaktır. Kısa bir süre sonra cıvıldamayla karışık küçük sesler çıkararak size karşılık verecektir. Belli bir süre onunla bir tarz 'konuşma' gerçekleştirebilirsiniz, siz bir şey söyledikten sonra onun bir ses çıkarmasını bekleyin. Abartılı yüz ifadeleri yapabilirsiniz ve cıvıltılı bir dille onunla konuşabilirsiniz. Bu arada bir bebeğin gayet yavaş tepki verdiğini hesaba katın ve size karşılık verebilmesi için ona zaman tanıyın. Bu 'konuşmalar' sırasıyla konuşmak, dinlemek ve taklit etmek gibi iletişim becerilerini öğrenmek için de gereklidir.

Genellikle küçük bebekler sizin sesli şarkı söylemenizden hoşlanır. Bu arada hangi şarkıyı söylediğiniz o kadar önemli olmasa da, ninni ve çocuk şarkıları çok hoşa gider. Bazı şarkı sözlerini ve melodileri hatırlamanıza yardımcı olacak çok sayıda kaset ve plak piyasada mevcuttur.

Bu dönemde en ön plandaki şey temas kurmaktır. Çocuğunuza ne söylediğinizin veya ne dediğinizin pek fazla önemi yoktur. Onunla iletişim kurabilmek için zaman ayırabilmeniz daha mühimdir.

Seslerin takibi

Başlangıçta çok sayıda oyuncak bebeğin dikkatini çekecek sesler çıkartırlar. Çıngıraklar, cikcik sesli oyuncaklar, müzikli mobiller yahut müzik kutularının tümü onun ilgisini çeker. Ellerini bir amaca yönelik kullanmaya başladığı dönemde dokunduğu herhangi bir nesnenin ses çıkarması onu kendinden geçirecektir.

Eğer bebeğinizin bakışlarını takip ederseniz, sizi dinliyorken bir ses arayışı içinde olduğunu farkedersiniz. Sesin kaynağını bulabileceği ve kendisinin de müzikli eldivenleri çalabildiğini farkedeceği bir oyunu beraberce oynayabilirsiniz. Bir çift parmaksız parlak renkli eldiven satın alın ve üzerlerine birer küçük zil dikin. Ellerini salladığında bir süre sonra ses çıkardıklarını keşfedecektir. Eldiveni önce bir elinin, sonra diğerinin, daha sonra her ikisinin de üzerine koyabilirsiniz. Bu arada kaşla göz arasında zilleri çözüp ağzına götürebileceğinden onu gözlem altına almayı unutmayın.

Dönen müzikli bir mobil sadece bebeğin yatma zamanı değil, her vakit ilgi çekicidir. Onu döndürebilir ve anakucağının veya bezini değiştirdiğiniz yerin üzerine monte edebilirsiniz. Bir elbise askısına zil ve çıngıraklar asarak sesli bir mobil elde edebilirsiniz veya seramik, metal veya deniz kabukları gibi parçalardan oluşan, birbirleriyle temas ettiğinde şıkırtılı hoş sesler çıkartan bir tane satın alabilirsiniz. Onu gelip geçerken hareket ettirebileceğiniz veya hafif rüzgarlı bir yere monte ederseniz uzun müddet ilgi odağı olmayı sürdürecektir.

Kaynak: Çocuk ve Oyun,

Maggie Jones, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.