HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Çocuk ve Oyun

12.07.2001 00:00:00
3-12 AYLAR

Oyuna başlama

Amaçlı oyun

Altı aylıktan itibaren bebeğiniz önceleri destek alarak, sonradan kendi başına oturmayı öğrenir. Artık arkadan öne doğru dönmeyi becerebilir ve hatta ilk emekleme denemelerini gerçekleştirebilir. Birşey yapabilen özellikteki oyuncakları tercih edecektir. Sözgelimi itildiğinde gözden kaybolan veya hareketli kısımlara ve parçalara sahip olanlar, cikcik ses çıkaranlar gibi. Kendisiyler birşeyler yapabildiği oyuncaklar onun kaldırma, tutma ve nesneleri kullanma beceresini gelirtirmesinin yanısıra objelerin fiziksel özelliklerini anlayıp, keşfetmesine olanak sağlar.

Ellerin beraberce kullanımı

Altı aylıkken, bebeğiniz nesneleri bir elinden diğerine geçirmeye başlayacaktır, fakat ona başka bir oyuncak verirseniz elinde tuttuğunu bırakarak, uzattığınıza yönelecektir. Çünkü bir seferde yalnızca tek birşeye odaklanabilir. Yedi veya sekiz aylık olduğunda neler yapabildiğini görmeye çalışacaktır; onları gürültüyle yere veya masaya çarparak ne tür bir ses çıkardıklarını görmek isteyecektir veya sallayıp, sarsarak neler olabildiğini seyredecektir. Bundan böyle kısa süreli de olsa iki farklı nesneyi aynı anda elinde tutabilecektir, fakat henüz ikisini birden birbirine vurması pek mümkün değildir.

El becerileri geliştikçe, el ve kolunu beraberce kullanabilmeyi öğrenir. Oyuncakları birbirine vurmayı, büyük bir nesneyi tutup kaldırmayı, hatta bir takım şeyleri birbirinden ayırmayı başarır. Sizin tarafınızdan yukarı doğru kaldırılmak veya kucaklanmak istediği vakit, size erişmek için kollarını kullanacaktır. Buna karşın, kendiliğinden bir takım şeylerin elinden çıkmasına izin vermez. Bir küpeyi veya bir tutam saçı bir defa yakalamaya görsün, onu bırakması için ikna etmek pek güç olacaktır.

Salıverme

Çok geçmeden belli bir amaç gözeterek oyun oynamaya başlayacak, hareketlerinin sonuçlarını görmek isteyecektir. İstediği zaman nesneleri salıvermeyi yavaş yavaş öğrenecektir ve siz de bunu beraberce oynanan bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

Artık nesneleri yatağından, yüksek sandalyesinden veya arabasından dışarı atmaya veya yere düşürmeye başlayacaktır ve siz de hoşnut bir tavırla fakat yüksek sesle ona karşı çıkarsanız bu onun daha çok hoşuna gider. Ona yüksek iskemlesinden aşağıya atabileceği farklı şeyler verebilirsiniz ve düştükleri yere metal bir tepsi yerleştirebilirsiniz, bir topun çınlıyarak çarptığını, zıplayıp yuvarlandığını, bir fasulye çuvalının lop diye düştüğünü ve plastik veya metal bir nesnenin tıkırdadığını veya çınladığını işitip, görecektir. Başka bir oyun ise şöyledir; Ona bir nesne verip, sonra elinizi uzatarak onu geri isteyebilirsiniz. Bu onun çok hoşuna gidecek ve her ikiniz de zamanın nasıl geçtiğini bilmeyeceksiniz!

Çocuk ve Oyun, kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.