HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çocuk ve Oyun

20.07.2001 00:00:00
3-12 AYLAR

Bebeğinizin gelişimiBebeğinizin gelişimi ilk yıllarda şaşırtıcı ölçüde hızlıdır. Ellerini yakalayıp, tutmak için kullanmayı ve nesnelerden daha ayrıntılı bir biçimde fayda sağlamayı öğrenir. Ayrıca objeleri incelemek maksadıyla ağzını kullanır. Beden denetimi artar, başını dik tutabilmeyi, dik oturmayı, emeklemeyi ve ayakta dikilmeyi öğrenir. Sosyal becerileri gelişir, gülmeyi, mırıltılar çıkarmayı ve bir, iki kelime kullanmayı öğrenir. Ebeveynleri ve diğer bakıcılarla giderek güçlenen bağlar kurar.

Artık çıkışa hazırdır

Yeni sene içerisinde, çocuğunuz dramatik bir değişim gösterir, daha fazla hareketlenir, anlayışı gelişir ve buna paralel olarak iletişim becerileri artar. Konuşmaya başlamanın yanısıra, kendisini bağırma, mırıltı çıkarma, işaret etme, gülme ve ağlama gibi çeşitli şekillerde ifade eder. Yürümeyi, konuşmayı, tırmanmayı ve zıplamayı öğrenir ve artan hareketliliği sayesinde evvelce ulaşamadığı nesnelere uzanabilir ve inceleyebilir. Kimi zaman lastik kollara sahipmiş gibi gözükür. Sınırsız bir merakı vardır ve öğrenmek ve incelemek için nesnelere dikkatle dokunur, bununla beraber çeşitli tecrübeler aracılığıyla duygularını geliştirirken bunları güven içinde olabilmenin teminatı olarak görür. El denetimi geliştikçe, inşa edebileceği, üstüste yığabileceği, doldurabileceği ve takıp, ayırabileceği oyuncaklara ihtiyaç duyar. Ayrıca fiziksel yeterliliğini test edebileceği ve güvenini artırabileceği büyük ebattaki oyuncaklara da gereksinim duyar: Çekilebilen, itilebilen, sürülebilen ve binilebilen tarzdaki şeyler. Aynı zamanda kendisinin de bir birey olduğunun farkına varır. Aile üyelerinin davranış kalıplarını taklit ederek pek çok şey öğrenir, günlük yaşantısındaki programlardan haberdar olmaya başlar. Çok farklı tecrübelere ihtiyaç gösterir, otobüs veya tren gezilerinin ve arkadaş ve aile ziyaretlerinin tümü onun için önem taşır.

EV DIŞI OYUNLAR

Bebeğiniz sıralamaya başlayıp, iki ayağının üzerinde dengesini koruyup, daha da hareketlendiği zaman yürüme, koşma, tırmanma ve zıplama becerilerini ustalaştırmak için açık havada oyun oynama ihtiyacı duyar. Bir yaşına gelmiş bebeğiniz yeterli büyüklükteyse küçük bir salıncak veya bir tırmanma merdiveni kurmayı düşünebilirsiniz.

Daha büyük bir bebek veya küçük bir çocuk düşmeyeceğinden emin olduğu sürece bir bahçe salıncağından hoşlanacaktır.

Parka veya bir oyun alanına yapılan bir gezinti -özellikle buraları beş yaşın altındakiler için tasarlanmışsa- çocuğunuza pek çok yeni imkan ve deneyim sunacaktır. Siz onu üzerinde tuttuğunuz takdirde, bebeğiniz salıncaklardan ve kaldıraçlardan zevk alacaktır. Güvenini zedelememek için onu çok uzağa ittirmeyin ki ileride onu yıldıracak bir korkuya taşımasın. Onu gerçek tehlikelerden korurken, macera ruhunu yüreklendirmeyi ihmal etmeyin. Çocuklar bu yaşlarda dinçtirler ve neye kalkışıp, kalkışmayacakları konusunda oldukça makuldurlar, bu yüzden kendine yetebildiği müddetçe tek başına yapmasına izin verin. Sadece düşme ihtimalini göz önüne alarak yanıbaşında bulunun.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.