HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Çocuk ve Oyun

18.08.2001 00:00:00
3-5 yaşlar

Dinleme becerileri

Ayrıca, sevilen gözde bazı hikayeleri yazmak eğlenceli olacaktır, bu arada çocuğunuzdan resimler yapmasını isteyebilirsiniz. Bu tarz evde yapılmış kitaplar bir dönem çok ilgi görür ve ileride tekrar tekrar bakılıp, hoşça vakit geçirilerek hatıralar olarak saklanabilir.

Şarkılar ve çocuk tekerlemeleri halen onların yaşantısında önemli bir yer tutarlar. Eğer 'Daha dün annemizin' veya 'Ali babanın bir çiftliği var' gibi şarkıları kendi başına söyleyebiliyorsa, diğer çocuklarla grup halinde bunu denemek eğlenceli olacaktır. Ayrıca vurmalı çalgıları, (davul, zil, vb) kullanarak sevilen bir melodiye eşlik etmek heyecan verici olabilir.

AKTİF OYUNLAR

Ev içinde ve dışında oynanan fiziksel oyunlar çocuğunuzun koordinasyon gücünü geliştiren ve deşarj olmasını sağlayan etkinliklerdir. Çocuğunuz artık çok sayıda aktivitenin üstesinden gelebilmektedir; yüksekliklere çıkabilmekte, düşmeden nesnelerin üzerinden atlayabilmekte, salıncakta kendisini ileriye doğru ittirebilmekte ve zıplayabilmektedir. Yakından izlenmesi gerekse de, kendi becerilerinin ve yetersizliklerinin artık daha çok farkındadır.

Çocuklar parka ve oyun sahasına gitmekten ve oradaki imkanlardan faydalanmaktan çok hoşlanırlar. Tırmanma merdivenlerini ve diğer yapıları hayali oyunlarında kullanırlar, sözgelimi bir kaleye tırmanmak veya bir kaydırağın tepesinden roket fırlatmak gibi. Eğer şehir dışında veya ormanlık bir arazide iseniz, bir ağaca çıkmak metal bir tırmanma merdivenine çıkmaktan çok daha heyecan verici ve farklı olacaktır. Oyunların kontrolden çıkıp, bir kazaya dönüşmemesi için bu yaştaki çocukların dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir. İşte size dışarıda çocuğunuzla veya grup halinde oynayabileceğiniz bir oyun; yere birbirine paralel 2-3 cm uzaklıkta 2 çubuk yerleştirin. Sırayla her çocuk çubukların üzerinden atlasın. Aradaki mesafeyi genişleterek, çocukların atlayıp, atlayamadıklarına bakın.

Pedal gücü

Eğer çocuğunuzun 3 tekerlekli bir bisikleti varsa, ittirmek için ayaklarını kullanarak, etrafta dolaşmaya çıkabilir. 3 yaşına geldiğinde üç tekerlekli bir bisikletin pedalını çevirebilir. Bu tip bir hareket tüm bedenin koordinasyonunun yanısıra, denge ve fiziksel güç de gerektirir. Üç tekerlekli bisikleti artık ona küçük gelmeye başladığında, dengeleyicileri olan küçük bir bisiklete geçebilir. Alırken rahatça kullanabileceği boyda olanı seçin, tercihen ayarlanabilir bir selesi ve tutacakları olsun ki, bütünüyle istifade edebilmesi için pedallar uygun yükseltide olsun. Bisikletin sendelemesini önlemek için ilk başta dengeleyicilerini takın; çocuğunuz büyüdükçe denge kurmayı öğrenmesi için bunları yavaş yavaş yerinden kaldırabilirsiniz.

Çocuğunuz bisiklet kullanırken düz ve sert bir zemine ihtiyaç duyar ve genelde bu sadece bir kaldırım veya yerel bir oyun sahası olabilir. Eğer çocuğunuz kaldırımda gidiyorsa, her zaman için onunla birlikte olmanız gerekir. Mahalli bir dükkana veya parka bisikletiyle gitmek ona pratik yapmak ve güven kazandırmak için ideal bir fırsat sunar.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.