HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Dayatma yasalarda DSP eforu

22.06.2001 00:00:00
Zorla dayatılan ve milli menfaatlerin uzağındaki bu yasama çalışmalarında partisinin üstün çalışma temposundan gururlanarak bahseden Ecevit, yoğun ve yorucu bir çalışma ile TBMM'nin ekonomik programla ilgili yasama çalışmalarının sonuna geldiğini ifade etti ve milletvekillerini "Verimli, hızlı ve yararlı" çalışmalarından dolayı kutladı.

Ecevit, "Umarım ki, kısa sürede bu Anayasa değişikliklerinde kesin sonuca varılır" dedi.

Değişikliklerin AB dayatması Ulusal Program doğrultusunda olması nedeniyle de büyük önem taşıdığını da dile getiren Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasa değişiklikleri ne zaman ele alınacak, bunun da şimdiden belirlenmesi gerekiyor. Haziran sonundan sonra Temmuz başlarında birkaç gün daha çalışıp, Anayasa maddelerini de değiştirmeyi veya Eylül başlarında sırf Anayasa değişiklikleri için bir toplantı düzenlenmesini düşünenler de var. Bunlardan hangisi geçerlidir, hangisi geniş kabul görür, önümüzdeki günlerde milletvekillerinin kendi aralarında yapacakları söyleşilerde bu konu aydınlığa çıkacaktır."

Seçim korkusunu yineledi

Seçim korkusunu bir kez daha dile getiren Ecevit, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik yapısının büyük bir değişim sürecinden geçtiğini ifade ederek, korkusunu şu şekilde dile getirdi: "Böyle bir süreçte siyaset alanındaki en küçük bir kıpırtı bile çok olumsuz işaretler verebiliyor, çok olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Onun için bütün milletvekillerinin parti ayrımı, iktidar muhalefet ayrımı gözetmeksizin bütün milletvekillerinin, bütün partilerin bunun bilinci içinde davranacaklarından eminim.

Seçimden söz edenler var. İçinde bulunduğumuz ortamda bir seçim yapılması aslında mümkün değil. Fakat bunun sözünün edilmesi bile sıkıntılara, kaygılara yol açıyor. Bu konuda bütün partilerin kesin tavır almalarında yarar vardır. Ben de buradan Başbakan olarak, DSP Genel Başkanı olarak bu konuyu belirtmekte, vurgulamakta yarar görüyorum: Seçim zamanı değil, çalışma zamanıdır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.