HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Devlet desteklemiş, Japon yapmış...

25.04.2002 00:00:00
Biz Türkiye'de ekonomik kriz, dövizin inişi, çıkışıyla, banka hortumcularıyla meşgulken geçen hafta Japon bilim adamları dünyanın en hızlı bilgisayarını geliştirdiklerini ilan ettiler. Saniyede 35.6 trilyon matematik işlem yapabilen yeni bilgisayar, ABD'nin yapmış olduğu eski en hızlı bilgisayar IBM'den yaklaşık 7 kat daha hızlı. Bilgisiyar ile modellenen iklim ve depremle ilgili bilimsel çalışmalarda çok faydalı olması beklenen bu sistem ile eskiden günlerce süren hesaplar şimdi saatlere çekilebilecek. Bu yolla yakın zamanda Japon denizinde oluşan bir tsunami dalgasının ülkenin hangi kıyısını ne kadar etkileyebileceği daha tsunami karaya ulaşmadan belirlenip gereken önlemler alınabilecek.

Japon NEC firması tarafından yaklaşık beş yılda geliştirilen, 5104 işlemciden oluşan ve 4 tenis sahası büyüklüğünde olan bu bilgisayar (şimdiki hesap makinalarının ataları da 40 sene önce bu boyuttaydı!) Japon devletinin desteği ile geliştirildi. Bir zamanlar Ruslarla Amerikalılar arasındaki uzay yarışı gibi bir yarışın sürdüğü bu alanda Japon devleti NEC firmasına bu proje için 350 ila 400 milyon dolar arasında destek verdi. Amerika'daki rakip projeler de (Pittsburg ve Los Alamos'da) ABD devlet desteği ile gerçekleştiriliyor.

Amerika'daki hızlı bilgisayarlar daha çok silah sanayi projelerini desteklemek için kullanılırken, büyük bir ordusu olmayan Japonya (savunması ABD'ye emanet olduğu için), hızlı bilgisayarları daha çok iklim, doğal afet ve benzeri bilimsel projelerde kullanıyor. Tabi NEC firması bu bilgisayarın küçültülmüş bir ticari modelini de piyasaya sürmüş durumda. Şimdiye kadar Japon bilgisayarlarına alım yasağı uygulayarak, kendi teknolojisine destek sağlamaya çalışan ABD devleti ise sonunda bu hızlı bilgisayarlardan almak zorunda kalacak.

Dünya üzerindeki ticari icatların, yeniliklerin hemen tamamı askeri ya da bilimsel alanda gerçekleştirilen teknolojinin sanayi ve ticarete aktarımından oluşur. ABD'de teknik yeniliklerin yüzde altmışı ordu ve savunma sanayi kökenlidir. Örneğin daha yakınlarda ABD ordusu için çalışan bir laboratuar 6 ay bozulmayan yiyecek geliştirdiğini açıkladı. Her ne kadar ilk aşamada orduya önemli katkısı olsa da, savunma bakanlığı bu buluşu ABD'li gıda şirketlerine de satarak onların zor bozulan yiyecekler yaparak rakip ülkelerin şirketlerine üstünlük sağlamalarının yolunu açacaktır. Bu ilişki, ordu ve NASA için ürün geliştirilen ilaçtan kimyaya, lastikten tekstile hemen tüm alanlarda böyledir.

Nitekim ABD'de uzay yarışı sırasında kurulan DARPA adlı savunma bakanlığı bilim kuruluşu her yıl seçtiği çok özel birkaç projeye milyarlarca dolarlık yatırım yapmaktadır. İnternetin ilk hali ARPANET'i geliştiren de bu kuruluştur. Bu kuruluşta özel ve kamu üniversitelerinden seçilen seçkin profesörler belirli dönemlerde çalışmaktadır.

Bizim ülkemizde bir yandan devlet küçülsün diyerek herşeyi özelleştirme şampiyonluğu yapanlar, diğer yandan bilime kaynak ayırmadığı gibi Kandilli Rasathanesine gelecek yabancı yardımlara bile el koymaya çalışan iktidarlar, kalkınmanın adını anmadan faiz-döviz sarmalından ekonomiyi kurtarabileceklerini zannedenler: bu tabloya bakıp biraz ibret alın!
 
Mustafa Talhaoğlu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.