HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Merkez ve Büyüme

07.05.2002 00:00:00
Merkez Bankası başkanı sayın Serdengeçti'nin geçen hafta yaptığı açıklama ilginç: "enflasyonla mücadele hedefinden büyüme ve istihdam için sapılamaz."

Sayın başkanın demek istediği şu: bizim için enflasyon yani fiyat istikrarı esastır. Büyüme ve istihdam görev sahamıza girmez. Büyüme ve istihdam nedir? Vatandaşın evine ekmek, masasına aş götürmesi demektir. İşsizliğin kronik bir hal aldığı, her geçen gün daha çok esnafın ve sanayicinin iş yerini kapatmak ya da daha fazla borca girerek yaşatmak zorunda kaldığı bir süreci yaşıyoruz., Merkez Bankamız ise bu sene için %35, gelecek sene için biraz daha düşük, sonraki sene belki %10'lu seviyelere düşecek bir enflasyondan başka bir şey düşünmüyor.

Oysa şu anda binbir sıkıntı içinde yüzen, birçoğu işsiz, birçoğu asgari mutfak masrafını bile zor karşılayan bir asgari ücretle çalışan insanımızı bu seneki, iki ya da üç seneki enflasyondan ziyade bu akşam, yarın ve öbürsügünü kurtarmak düşündürüyor. Enflasyon sıfır olsa, elimizdeki işsizlik ve % 9'luk küçülme ile neyi başarmış olacağız. Enflasyonu bu kadar büyük bir öcü, onu düşürmeyi herşeyin önüne geçecek bir hedef seçmek neyi sağlar?

Arjantin yıllarca istikrar sağlayamamış bir ülkeydi. Sonunda zorluklar içinde bir program uygulayarak enflasyonu kontrol altına aldı ama kısa bir süre sonra bugün ibretle seyrettiğimiz bizden de kötü bir duruma düştü. Bir ülkenin herşeyini enflasyona endekslemesi nasıl işleri tamamen düzeltmiyor, yetkililerimiz oradan öğrenebilirler.

Merkez Bankası kanununda "Banka, fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla Hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler" deniyor. Herhalde başkan hükümetin büyüme ve istihdam hedefi olmadığı için bankayı tamamen fiyat istikrarına adamış görünüyor. Ancak enflasyona karşı bu kadar duyarlı olan yönetimin Türk Lirasının dövize karşı fiyat istikrarı söz konusu olunca neden işleri dalgaya (dalgalı kura) bıraktıklarını sormak da hakkımız olsa gerek.

Zaten IMF tarafından belirlenen program ve onu uygulamakla görevlendirilen kadrolardan büyüme ve istihdam beklemek olmayacak duaya amin demek değil midir?
 
Mustafa Talhaoğlu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.