HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Dört imamdan biri sendikalı

25.08.2001 00:00:00
Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen'in toplam 27 şubesinden 25'nin başkanlığını çeşitli illerde görevli cami imamları yürütüyor. Kamu Görevlileri Sendika Yasası'nın çıkmasının ardından yoğun olarak memur sendikalarına üye olmaya başlayan imam ve vaizler hükümet ile yürütecekleri toplu görüşme müzakerelerinde maaşlarının iyileştirilmesi için mücadele verecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde çalışan toplam 84 bin imam, müezzin ve vaiz ile diğer görevlilerden 20 bini Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen, Memur-Sen'e bağlı Din Büro-Sen ile bağımsız Biv Gör-Sen'e üye oldular. Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Tevfik Yüksel, daha önce Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen içinde faaliyet gösterdiklerini, kamu görevlileri sendika yasasının çıkmasının ardından 25 Temmuz 2001'de kurdukları sendikalarının aynı konfederasyona bağlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

BAŞKANLARIN ÇO?U İMAM

Yüksel 27 ilde şubelerinin bulunduğunu ve aralarında Antalya, Fethiye, Sakarya, Bolu, Aksaray, İçel, Hatay ve Erzincan'ın da yer aldığı 25 şubenin başkanlıklarını çeşitli camilerde görev yapan imamların üstlendiğini kaydetti. Üyelerinin daha çok Marmara ve Ege bölgelerinde bulunduğuna dikkat çeken Yüksel, örgütlenme konusunda gerek Diyanet İşleri Başkanlığı, gerekse Vakıflar Genel Müdürlüğü bürokratlarından destek gördüklerini bildirdi.

OLUMSUZ TEPKİLERE CEVAP

Toplumda, "Din adamları sendikaya üye olamaz" diye bir görüşün egemen olduğunu ve sendikalaşma konusunda çeşitli kesimlerden zaman zaman olumsuz tepkiler aldıklarını vurgulayan Tevfik Yüksel, sendika üyesi imam ve vaizlerin çalışanların hak ve menfaatlerini yükseltmek için mücadele vermeleri yönünde camilerde vaaz verdiklerini de söyledi. Yüksel, "Yapılan araştırmalara göre, kamu çalışanları arasında en düşük maaş alanların ve mağdur olanların başında cami imamları ile vaizler ve müezzinler gelmektedir. Bu personelin maaşlarının iyileştirilmesi için hükümet ile toplu görüşmelerde bulunacağız. Din görevlisi arkadaşlarımızı sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.