HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Ekonomi manşetlerini patronlar atıyor

19.10.2003 00:00:00
Medya patronluğunun yanısıra banka ve holding patronluğu da yapan, çok yönlü bankacı, gazeteci, iş adamı vs. patronlara ait gazetelerin ekonomi manşetlerine dikkat ettiniz mi? Son birkaç aydır ben çok dikkatle takip ediyorum bu gruplara ait gazetelerin ekonomi manşetlerine. Bu özenli takibim sonucu vardığım kanı şu: Bu gazetelerin ekonomi manşetlerini kesinlikle gazetelerin patronları atıyor. Yani Milliyet ve Hürriyet'in ekonomi manşetlerini Aydın Doğan, Sabah'ın Dinç Bilgin, Akşam'ın Mehmet Emin Karamehmet ve Star'ın da Cem Uzan atıyor. Buna yüzde yüz emin olabilirsiniz. Eğer daha emin olmak istiyorsanız, bir gün, mesala yarın bu gazetelerin ekonomi sayfalarını dikkatle okuyun! Hürriyet ve Milliyet'te Dinç Bilgin, Karamehmet ve Uzan'ın şirket ve bankaları aleyhine yapılan haberleri, Dinç Bilgin'in Sabah'ında Aydın Doğan, Uzan ve Karamehmet aleyhine yapılan haberleri ve diğer gazetelerde de diğerlerinin aleyhine yapılan haberleri kolaylıkla farkedebilirsiniz. Her biri diğerlerinin nasıl hortumcu olduğunu söyleyerek, birbirlerinin hortumculuğunu ifşa etmekle meşgul. Ekonomi sayfaları da medya savaşlarının yapıldığı harp meydanı!

Kafanızda daha iyi oturması için ismi geçen gazetelerin dünkü ekonomi manşetlerinden bir demet hazırladık. İşte harp meydanı:

MİLLİYET: Akşam gazetesindeki haberlere çifte yalanlama

Görüşmediği akademisyene POAŞ konusunda 'hayali açıklama' atfeden Akşam gazetesi, kendi muhabirinin haberini de bilgisi dışında değiştirdi.

Petrol Ofisi'nin (POAŞ) 271.3 trilyon liralık özelleştirme borcunu yeniden yapılandırmasıyla ilgili bazı medya gruplarının ürettiği tartışmalar hayali beyanatlara dayandırılan iftiralar yayımlamaya uzandı.

Mehmet Emin Karamehmet'e ait Çukurova Holding bünyesinde yayın yapan Akşam gazetesi, Petrol Ofisi özelleştirmesine ilişkin borç ertelemesi konusundaki olağan işlemin rekabet hukukuna aykırı olduğu iddiasını, hiçbir şekilde görüşmediği akademisyenlere "hayali açıklama" atfederek kanıtlamaya çalıştı. Hayali beyanatın son örneğini rekabet hukuku uzmanı Prof. Dr. Arif Esin yaşadı. Demeç vermediği halde "Petrol Ofisi işleminin rekabet hukukuna aykırı olduğu" yolunda kendisine atfen verilen sözleri şaşkınlıkla okuyan Esin, dün yine sürprizle karşılaştı. Esin'in, ilk skandalı yaşadığında "Bu gazete benden görüş almadı" dediği Akşam, dün yine Esin'e dayandırdığı ifadelerle Milliyet'i yalan haber yazmakla suçladı.

"Garip işler yapıyorlar"

Esin, Akşam'da kendisine atfen yayınlanan açıklamaları kabul etmezken, "Komik adamlar, garip işler yapıyorlar" diye konuştu. "Eğer isteyen istediğinin ağzından demeç uydurabiliyorsa ben de onların ağzından yazayım" diyen Esin, kendisine atfen uydurulan ifadeleri "Sonsuza doğru gidiyor. Saçma sapan bir şey bu" şeklinde değerlendirdi. Kendisiyle hiç görüşülmemesine karşın yapılan yayını anlayamadığını belirten Esin, Akşam hakkında dava açacağını söyledi.

MİLLİYET: Batak rekoru Sabah'ta

Batık banka patronlarının üç kamu bankasında yarattığı 704 trilyon liralık riskin 470 trilyonu batık kredi konumunda. En büyük borçlu 174.4 trilyonla Sabah Grubu.

Batık banka sahiplerinin, üç kamu bankasından kullanıp geri ödemedikleri kredi miktarının da 470 trilyon lira olduğu açıklandı.

Kamu bankalarına en büyük borcu ise 174.4 trilyon lirayla Bilgin ailesinin kontrolündeki Medya - Sabah grubunun taktığı belirlendi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in bir yazılı soru önergesine verdiği yanıta göre kamu bankalarının Haziran 2003 sonu itibariyle bankasına el konulan 18 gruptan 13'ünde toplam 69.6 trilyon lirası nakit kredi, 470.3 trilyon lirası takipteki kredi, 164.1 trilyon lirası da gayri nakdi kredi olmak üzere toplam 704.1 trilyon liralık riski bulunuyor. Bu riskin, 470.3 trilyon liralık bölümü batık kredi konumunda. Batık banka patronlarının kendi bankalarından kullandığı kaynak 9.1 milyar dolar, diğer batık bankalardaki kredi borçları toplamı ise 1.9 milyar dolar.

Ziraat'in batığı Balkaner ve Ceylan'dan

Ziraat Bankası'nın batık kredilerinin 5.7 trilyonu Balkaner Grubu, 5.5 trilyonu Ceylan Grubu'ndan kaynaklandı. Halk Bankası'nın batık kredilerinin 6 trilyonu Avrupa ve Amerika Holding'den, 6.7 trilyonu Balkaner Grubu'ndan, 18.1 trilyonu Bayındır, 10 trilyonu Ceylan, 3.4 trilyonu Çukurova, 30.6 trilyonu Murat Demirel - Egebank, 45 milyarı EGS, 53 milyarı Gariboğlu, 32 trilyonu Korkmaz Yiğit, 73.5 trilyonu Medya - Sabah, 26.9 trilyonu Nergis Grubu'ndan.

Vakıflar Bankası'nın batık kredileri ise 14.7 trilyonla Bayındır, 33.1 trilyonla Ceylan, 5.7 trilyonla Murat Demirel - Egebank, 29 trilyonla EGS, 100.9 trilyonla Medya - Sabah, 33.6 trilyonla Nergis, 14.1 trilyonla Toprak, 20.7 trilyonla Zeytinoğlu gruplarından kaynaklanıyor.

AKŞAM: POAŞlamaya iptal davası

POAŞ'ta çalışan işçilerin sendikası Petrol İş, Özelleştirme İdaresi ve Özelleştirme Yüksek Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. POAŞ'a hisse devrinin iptali için de pazartesi günü dava açılacak.

Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, 'Petrol Ofisi A.Ş'nin (POAŞ) borcu hiçbir hukuki dayanak olmadan ertelendi. Hem yüzde 25.8'lik POAŞ hissesinin devri, hem de borç erteleme kararının iptali için dava açacağız' dedi. Öztaşkın, sendika genel merkezinde, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve sendika yöneticilerinin katıldığı basın toplantısında, Başbakan ve ilgili bakanların da yer aldığı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) üyeleri ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Öztaşkın özetle şunları söyledi:

Öteleme kararı hukuki değil

'POAŞ'ın yüzde 51'lik kamu payı, 2000 yılında İş-Doğan Petrol Yatırımları A.Ş.'ye devredilerek özelleştirildi. ÖYK 3 Eylül 2003 tarihinde aldığı kararla, POAŞ'ın yüzde 25.8 oranındaki kamu hissesinin satışından doğan ve 2005'de bitirilmesi gereken borcu 2007'ye kadar uzatıldı. Bu durum, devir sözleşmelerine aykırıdır. Bu borcun ÖYK tarafından ertelenmesi kararının hiçbir hukuki dayanağı yoktur.

42 kere erteleme yapıldı

Özelleştirme işlemlerinde alınan kararlar siyasallaştırılarak keyfiyete dönüştürüldü. Önceki hükümet de buborçları hukuk dışı olarak 37 kez ertelemiştir. Aynı işlemi AK Parti hükümeti de yapmaktadır. 37 olan erteleme kararı yanılmıyorsam 42'ye çıkmıştır.

İşçilerin hali ne olacak?

POAŞ'ın özelleştirilmesinden sonra, 3 bin 838 olan işçi sayısı 480'lere düştü. Hani özelleştirme yapılarak istihdam yaratılacaktı. POAŞ'tan kovulan binlerce kişi nerelerde istihdam edilecek.'

HÜRRİYET: Devlet bankalarından 470 trilyon götürmüşler

Batık banka sahiplerinin kamu bankalarından kullandıkları ve geri ödemedikleri kredi miktarının 470.3 trilyon lira olduğu açıklandı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener kamu bankalarına en büyük borcu 174.4 trilyon lirayla Medya-Sabah Grubu'nun taktığını açıkladı.

Batık banka sahiplerinin, üç kamu bankasından kullanıp geri ödemedekleri kredi miktarının da 470 trilyon lira olduğu açıklandı. Kamu bankalarına en büyük borcu ise 174.4 trilyon lirayla Bilgin Ailesi'nin kontrolündeki Medya-Sabah Grubu'nun taktığı belirlendi. Medya-Sabah Grubu'nu, Cavit Çağlar'ın Nergis grubu ile Ceylanlar izliyor.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in bir yazılı soru önergesine verdiği yanıt, batık banka sahiplerinin kendi bankalarından ve diğer batık bankalardan kullandıkları 11.6 milyar dolar tutarındaki kredinin yanı sıra, üç kamu bankasından kullanıp zamanında geri ödemedikleri ve bu bankların şimdi batık kredileri izledikleri tahsili geçmiş alacaklar kaleminde gösterdikleri kredi miktarının da 470.3 trilyon lira olduğunu bildirdi.

470 TRİLYON BATIK

Buna göre, kamu bankalarının Haziran 2003 sonu itibariyle bankasına el konulan 18 gruptan 13'ünde toplam 69.6 trilyon lirası nakit kredi, 470.3 trilyon lirası takipteki kredi, 164.1 trilyon lirası da gayri nakdi kredi olmak üzere toplam 704.1 trilyon liralık riski bulunuyor. Bu riskin, 470.3 trilyon liralık bölümü batık kredi konumunda bulunuyor.

Batık konumdaki bu kredilerin dağılımına bakıldığında en büyük borcun, sahip bulundukları Etibank'a el konulan Bilgin Ailesi'nin kontrolündeki Medya-Sabah Grubu'na ait olduğu gözleniyor. Dinç Bilgin'i, eski bakan ve milletvekili Cavit Çağlar'ın kontrolündeki Nergis Grubu, Ceylan Grubu ve Yahya Murat Demirel-Egebank Grubu izliyor. Şener'in verdiği bilgiye göre, Ziraat Bankası'nın 5.7 trilyon lirası Balkaner Grubu, 5.5 trilyonu da Ceylan Grubu'ndan kaynaklı 11.3 trilyon liralık batık kredisi gözüküyor. Halk Bankası ise batık banka sahiplerinde, 6 trilyonu Avrupa ve Amerika Holding'den, 6.7 trilyonu Balkaner Grubu'ndan, 18.1 trilyonu Bayındır, 10 trilyonu Ceylan, 3.4 trilyonu Çukurova, 30.6 trilyonu Demirel-Egebank grubundan, 45 milyarı EGS, 53 milyarı Gariboğlu, 32 trilyonu Korkmaz Yiğit, 73.5 trilyonu Medya-Sabah, 26.9 trilyonu Nergis grubundan olmak üzere toplam 207.2 trilyon lira batırdı.

Vakıflar Bankası'nın batık kredileri ise 14.7 trilyonla Bayındır, 33.1 trilyonla Ceylan, 5.7 trilyonla Demirel-Egebank, 29 trilyonla EGS, 100.9 trilyonla Medya Sabah, 33.6 trilyonla Nergis, 14.1 trilyonla Toprak 20.7 trilyonla Zeytinoğlu gruplarından kaynaklanıyor.

SABAH: Petrol-İş'ten POAŞ'a dava

Petrol- İş Sendikası, POAŞ'ın borçlarını 2007'ye erteleme operasyonunun yasalara aykırı olduğunu ve kamu zararı yaratıldığını ileri sürdü. Kararın iptali için pazartesi günü idari yargıya gideceğini açıklayan Petrol- İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Bu tip uygulamalar kamu hazinesini hortumlamak değil midir?" dedi. Dün düzenlediği basın toplantısında özelleştirme işlemlerinde alınan kararların siyasallaşarak keyfiyete dönüştüğünün altını çizen Öztaşkın, "Yolsuzluklarla mücadele edeceğini söyleyerek iktidara gelen AKP de bu tür suçları işliyor" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.