HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Ermeni'den diplomasi oyunu

12.07.2001 00:00:00
Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Müşaviri Vefa Guluzade, Ermenistan ile aralarındaki Yukarı Karabağ sorununun barış yoluyla çözümü sürecinde, "Paris ilkeleri" diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Guluzade, yaptığı açıklamada, iki ülke cumhurbaşkanlarının Paris'te yaptıkları görüşmelerden somut hiçbir sonuç çıkmadığını, Ermenistan'ın "Paris ilkelerini" ortaya atmasının başka nedenleri olduğunu ifade etti.

"Cumhurbaşkanı Aliyev, Paris görüşmeleri öncesinde ve sonrasında ortada hiçbir şeyin olmadığını açık bir dille ifade etti. Erivan kendisine göre belirlediği ilkelerin Azerbaycan tarafından da benimsenmesini istiyor" diye konuşan Guluzade, "Paris'te karşılıklı uzlaşma olsaydı, barış anlaşması bugün masanın üzerinde olurdu" dedi.

Sorunun çözüm bulması için çalışmalarda bulunan Minsk Grubu eşbaşkanlarının bölgeye ziyaretine Erivan'dan başlamasının nedenlerini anlatan Guluzade, eşbaşkanların Ermenistan'ı taviz vermeye ikna etmeye çalışacaklarını, Erivan'ın görüşlerini aldıktan sonra Bakü'ye geleceklerini söyledi. Vefa Guluzade, Azerbaycan'ın milli çıkarlarını zedeleyici tavizlere gitmesinin söz konusu olmadığını ve Ermenistan'ın da tutumunu değiştireceğine inanmadığını kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.