HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Gece denize kondu

25.08.2001 00:00:00
İzmir'de bir balıkçı, çöpten topladığı malzemelerle yaptığı yüzen gecekonduda yaşamını sürdürüyor. Karşıyaka açıklarına gecekondusuyla demir atan yüzen gecekondunun sahibi 54 yaşındaki Cengiz Elifoğlu, bir yıldır denizde yaşadığını ve çöpten malzemelerle yaptığı yüzer barakada yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor.

"Daha önce yaptığım barakayı yıktılar" diyen Elifoğlu, bunun üzerine sağdan soldan topladığı malzemelerle kendine yüzer bir ev yaptığını anlatıyor. "Yüzen gecekondu" diye nitelendirdiği evinde köpeğiyle yaşayan Elifoğlu, "Köpeğim hastalandığından veterinere götürmek için Bostanlı'ya demir attım. İyileşsin, tüm Türkiye kıyılarını sandalım ve evimle gezeceğim" diyor.

Sebze yetiştirecek

Barakaya bağladığı bidonlarda domates ve biber yetiştirmeye hazırlanan Elifoğlu, "Bundan sonra yaz kış bu barakada yaşayacağım. Canım nereye isterse oraya demir atıyorum" diye mutluluğunu ifade ediyor. Körfezle ilgili çok sayıda bilimsel makale okuduğunu dile getiren Elifoğlu, barakasını bilimsel laboratuvar haline getirmeyi düşünüyor.

Elifoğlu, bazı saptamalarını şöyle aktarıyor: "Körfezde balık yenmez diye bir söylenti çıktı. Bu tamamen çıkar çevrelerinin uydurması. Bende bütün kanıtlar var. Kim iddia ediyorsa çıksın tartışalım. Körfezi ölü yosunlar sarmış. Bütün kirlilik ondan. Bu yosunlar da organik gübre olarak kullanılabilir ve İzmir Körfezi'den en az yıllık 1 milyon dolarlık gelir sağlanabilir. Bununla hem körfez hem de tarım kurtulur." Denizde yaşamayı seçmesini, "İnsan olmanın erdemini tatmak için" sözleriyle açıklayan Cengiz Elifoğlu, geçimini balıkçılık ve dostlarının yardımıyla sürdürüyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.