HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Hastalıklar okulda farkediliyor

28.09.2001 00:00:00
İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ülkü Göktürk, çocuklarda gizli kalmış veya önemsenmeyen psikiyatrik hastalıkların okulda fark edildiğini belirterek, kendilerine başvuranların üçte ikisini okula yeni başlayanların oluşturduğunu söyledi. "Genelde çocuklarda gizli kalmış ya da ailenin üstünde durmadığı psikiyatrik hastalıklar okulda fark ediliyor" diyen Prof. Dr. Göktürk, şöyle devam etti: "Çocuklarda okulda en sık görülen psikiyatrik problemler öğrenme güçlüğü, sınıfta duramama, sınıfı karıştırma... Eğer dersten çabuk sıkılıyorsa ya zeka sorunu vardır ya da hiperaktiftir. Harfleri tersten yazıyor, yanlış telaffuz ediyor ki, bunlar hep öğrenme sorunlarıdır. Bunun dışında çocuklarda davranış bozuklukları da olabilir. Örneğin evde huzursuzluk, kardeşleri ya da arkadaşlarıyla uyumsuzluk, annenin cüzdanından para çalma, hayvanlara eziyet etme, okulda düzeni bozma, arkadaşlarını yere itme yaralama gibi. Bunlar okul döneminde yoğunlaşıyor. Çocuk arkadaşlarına böyle davrandığı içindışlanıyor."

Her hareketli çocuk akıllı değildir

Genelde bu tür çocukların öğretmenler tarafından fark edilip ailelerine bildirildiğini kaydeden Prof. Dr. Göktürk, "Bu tür problemler ya fark edilmiyor ya da çocuktur diye önemsenmeyip boş veriliyor. Çocuk neredeyse duvara tırmanıyor, aile 'benim çocuğum çok akıllı' diyor. Oysa her duvara tırmanan, her hareketli çocuk akıllı değildir" diye konuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.