HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Hazar'da petrol gerginliği

25.07.2001 00:00:00
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, İran uçakları ve gemilerinin Hazar Denizi'ndeki "Alov" yatağında araştırma yapan "Keofizik-3" ve "Elif Hacıyev" gemilerine tacizde bulunması üzerine Tahran'a nota verdi. Resmi yayın organı Azerbaycan gazetesinin haberinde, önceki gün öğle saatlerinde Hazar'ın Azerbaycan'a ait bölümündeki yatakta araştırma yapan iki geminin, İran tarafının tacizine uğradığı belirtildi.Araştırma gemilerinin, bulundukları bölgede araştırma yapmaya yetkili olduklarını bildirmelerine karşın, tacizin ısrarla sürdürülmesi üzerine, Bakü'den gelen talimat uyarınca bölgeyi terkettikleri kaydedildi. İki ülke arasında Hazar'da yaşanan bu gelişmenin ardından Azerbaycan Başbakanı Arthur Rasizade, İran Bakü Büyükelçisi Ehad Gezai'ni başbakanlığa davet ederek, Bakü'nün tepkisini ifade eden bir nota verdi. Notada, "Bakü yönetimi, İran askeri kuvvetlerinin Hazar Denizi'nin Azerbaycan'a ait karasularında bu tür hareketlerde bulunmasına itiraz etmekte ve aynı hareketlerin bir daha tekrarlanmamasını istemektedir" denildi. Nota da ayrıca, olayla ilgili Tahran'ın bilgi vermesi gerektiği ve bu tür hareketlerin iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini zedelediği ifade edildi. Tahran yönetimi, Azerbaycan'dan, Hazar'ın güneyindeki Elburz bölgesinde petrol çıkarma isteğinden vazgeçmesini istemiş, aksi takdirde iki ülke arasındaki ilişkilerin ağır yara alacağını bildirmişti.

İran, Azerbaycan bölgesine saldırdı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Müşaviri Nevruz Mehmedov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sözü edilen bölgede yıllardır petrol çıkardıklarını, Tahran'ın Hazar'ın statüsü belirlenmeden Azerbaycan'a ait bölüme müdahalesini anlayamadıklarını ve bu tür davranışların ikili ilişkileri zedeleyebileceğini söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.