HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Her hastalıkta antibiyotiğe sarılıyoruz

16.10.2005 00:00:00
Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Polikliniği uzmanlarından Dr. Kani Aslan, grip, nezle veya soğuk algınlığının tedavisinde antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Aslan, mevsim değişiklikleriyle birlikte görülen hava ve ısı farklılıklarının üst solunum yolları hastalıklarında artışa neden olduğunu söyledi. Denizli Devlet Hastanesi'ne son günlerde üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle gelen hasta sayısında artış gözlendiğine işaret eden Aslan, "Soğuk havanın vücut direncini düşürmesiyle enfeksiyon çabuk kapılmaktadır" dedi. Farenjit, larenjit, nezle, grip, sinüzit gibi rahatsızlıkların üstsolunum yolu hastalığı olduğunu ifade eden Aslan, şöyle konuştu: "Bu tip enfeksiyonlarda yanlış tedavi uygulanmamalıdır. Grip, nezle ya da soğuk algınlığının tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Tedavi, şikayetlere yöneliktir. Yani ağrı kesici, öksürük şurubu, burun açıcı spreyler ve bir takım soğuk algınlığı ilaçları kullanılarak hastalının daha rahat geçirmesini sağlamaktır."

Bazı insanlarda risk fazladırGribal enfeksiyonların özellikle bazı insanlar için ayrı bir önem taşıdığına dikkati çeken Aslan, şunları kaydetti: "Hastalık için önem taşıyan kişilere riskli grup denir. Bu grupta bebekler ve küçük çocuklar, gebeler, özellikle başka hastalıkları da olan yaşlılar, vücudun direncini kıran birtakım ilaçları kullanan hastalar (kanser hastaları gibi) yer almaktadır. Bu gruptaki insanlar, grip salgınlarının yaşandığı dönemlerde dikkatli olmalı, insan yoğunluğunun olduğu ortamlara girmemelidir. Çocuk ve bebekler, çok zorunlu kalmadıkça bu ortamlara sokmamalıdır. Ayrıca bu gruplar için en riskli ortamlardan birisinin de hastane ortamları olduğu unutulmamalıdır."


Senteks
Megadentist

Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.