HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Hollywood'da güç şirketlerin elinde

12.07.2001 00:00:00
Hollywood'da bahar aylarından beri beklenen genel grev önlendi fakat daha önce, gün yüzüne çıkmayan bazı gerçekler de görülmüş oldu. Çünkü görüşmeler sonunda aktörlerin ne kadar yalnız ve zayıf, film şirketlerinin ise ne kadar güçlü olduğu ortaya çıktı.

Hollywood'da grev tehlikesi sona erdi, ama ardında kayıplar bırakarak. Uzun süredir grev kaygısıyla askıya alınan sözleşmeler hem oyunculara hem de film şirketlerine büyük zarar verdi. Ondan da önemlisi, Hollywood aktörleri, bir birlikleri de olsa yalnız ve güçsüz olduklarını keşfettiler.

Sinema oyuncuları, karşılarında çok daha örgütlü bir film şirketleri topluluğu olduğunu fark etti. Örneğin Sony ve Vivendi gibi, pek de ortak yanları olmayan uluslararası şirketler, başları sıkışınca birlikte hareket edebiliyorlardı. Aynı şekilde Disney gibi sert oyunu ve Dream Works gibi barışı seven çok farklı şirketler bile, kriz durumlarında aralarındaki anlaşamazlıkları yok sayabiliyorlardı. Buna nazaran aynı birliğe üye olan sinema oyuncuları, bir arada hareket edemiyor ve sektörün diğer bölümlerinden, örneğin yönetmenlerden, destek alamıyorlardı.

Kısacası, oyuncular anlaşma yaparak grevden vazgeçtiler, ancak belki de ilk kez birlikte bir şeyler yapma fırsatını da kaçırmış oldular. Bu arada kimsenin de film şirketlerinin gücü konusunda bir kuşkusu kalmamış oldu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.