HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ

İki dakikalık Güneş tutulması

08.09.2001 00:00:00
Şenol Güneş'in kafasını altın tepsi üzerinde futbol kamuouyuna sunmak İsveç yenilgisinden sonra çok kolay. Zaten spor medyasının sonuç üzerine oluşması, geleneksel gazetecilik anlayışı oldu ülkemizde. Milli takım eğer dört beş dakikada gol yememiş olsaydı şimdi hepimiz övgüler düzecektir Şenol hoca ve futbolcular için.

Slovakya maçına göre milli takımımız Ali Sami Yen'de çok daha iyi oynadı. Aslına bakarsanız Slovakya maçını kaybetmeliydik, İsveç maçını ise kazanmalıydık, sahada ortaya koyulan futbol doğrultusunda.

Sonuça göre değerlendirilen maçta vay efendim Arif daha önce oyuna girmeliymiş, Yıldıray maçta kalmalıymış, son dakikalarda Bülent oyunda olmalıymış, Şenol hoca bunları yapmamış.

Bunları söylemek çok kolay. Soruyorum. Milli takımın seçiminden, aday kadronun açıklanmasından sonra kim eleştirdi futbolcuları? Kim sorguladı Şenol hocayı? Hiç kimse tabi. Son iki maça bakıp en kolay ortaya koyacağımız düşünce ise orta alanda Milli takımın etkili hücum üretememesi. Dikkat ederseniz son iki milli maçta attığımız gollerin dışında hemen hemen hiç pozisyonumuz yok. Ayrıca sonuça ulaşmak Hakan Şükür üzerine kurgulanmış, alternatif yaratacak hücum anlayışları yok. İşte sorgulanması gereken bunlar. Şenol hocanın aday kadroyu açıklamasından sonra kimse, "böyle sıkıntılarımız var ey Şenol hoca" demiyor, yenildik mi tukaka ediliyor teknik heyet.

Grupta ikinci olduk. Finale gitmemiz için Avusturya veya İsrail ile karşılacağız. Bu çok önemli. İş sıkışıp kalmış. Hangi babayiğit öneri getiriyor şimdi siz ona bakın. Ben diyorum ki yarım asır sonra katılmak istediğimiz finaller için güç birliği yapın. Takıma yeni ruh getirecek kişilikleri Şenol hocayla ortak edelim. O da bundan alınmasın. Belki Fatih hoca olmaz ama neden bir Mustafa Denizli iki maç için işbirliği yapmasın Şenol hocayla. Bu artık aşılması zor bir dönem. Gururu, kaprisi bir yana bırakma zamanı. Yürekli davranma zamanı ayrıca. Yeni futbolcuları Milli takıma sürme zamanı. Neden bir Mehmet Yozgatlı yer almasın Milli takımda.

Şimdi Şenol hocaya bir eleştiri getirelim. Diyelim ki, sayın Güneş, zaten takım ikinciliği garantilemiş, İsveç maçında farklı yenilsek nolur, yenilmesek nolur. Neden sahaya futbolcularımızı kapıp koyupverecek bir taktik anlayışla sahaya sürmedinde yine tedbirli davrandın. Bu riskleri göze alma günüydü o maç. İşte Şenol hocanın göz e almadığı bu oldu.

Yoksa skoru belirlenmiş skora göre yapılmış eleştiriler havada kalıyor.
 
Akın Göksu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.