HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

İlk darbe AB'den

10.10.2005 00:00:00
SON HABER Manyas'ta kuş gribinin ortaya çıkması üzerine AB, Türkiye'den kümes hayvanı ithalatını durdurdu

Manyas'ta kuş gribinin ortaya çıkmasıyla başta Avrupa Birliği olmak üzere Avrupa ülkeleri Türkiye'den kümes hayvanı ithalatını durdurdu. İthalat durdurma kararı alan ülkeler Yunanistan, Polonya ve Ukrayna.AB Komisyonu, Türkiye'den kanatlı hayvan ithalatının bu akşamdan itibaren yasaklanacağını duyurdu.Komisyon sözcüleri, Romanya'da kuş gribi virüsüne ilişkin laboratuvar incelemelerinin negatif sonuç verdiğini, Türkiye'de ise ilk incelemelerin pozitif gözüktüğünü bildirdiler.Türkiye'deki virüsün ne tür olduğu ve zarar derecesi hakkında bilgi için numune beklendiğini, önemsiz bir virüsün söz konusu olabileceğini belirten yetkililer, incelemelerden sonra daha somut kararlar alınabileceğini söyledi. Yetkililer, Türk makamlarla temasların sürdüğünü, Türkiye'ye uzman gönderilebileceğini ve destek önerildiğini bildirdiler.AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kipriyanu'nun talebi üzerine, Türkiye'den tüm AB ülkelerine ölü kanatlı hayvan ithalatının bu akşamdan itibaren yasaklanacağını bildiren sözcüler, Türkiye'den gelecek numunelerin çarşamba gününe kadar inceleneceğini bildirdiler.Komisyon, bugünkü aşamada Romanya'dan kanatlı hayvan ithalatının yasaklanmasına gerek görülmediğini bildirdi.Yunanistan ve Polonya'nın ardından Ukrayna da kuş gribi tehlikesine karşı Türkiye'den kümes hayvanı ithalatını durdurdu.Yunanistan ve Polonya, bugün sabah saatlerinde Türkiye ve Romanya'dan kümes hayvanı ithalatını durdurma kararı aldığını açıklamıştı.Yunanistan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Aleksandros Kontos, yaptığı açıklamada, AB kararlarına göre, kuş gribi tespit edilen ülkelerden kümes hayvanı ithalatının yasaklandığını belirterek, Türkiye ve Romanya'dan kümes hayvanı ithalatının durdurulduğunu söyledi.Polonya Veterinerlik İdaresi Başkanı Krzysztof Jazdzewski de Polonya'nın PAP ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye ve Romanya'dan kümes hayvanlarının ve bu hayvanların ürünlerinin ithalatının yeni bir emre kadar durdurulduğunu kaydetti.

Tavuk ve kuş satışları taban yaptı

Türkiye'de 'tavuk ve hindi eti' üreten tesislerin peşpeşe açıklama yapmasına rağmen, 'kuş gribi' nedeniyle kanatlı et tüketiminde azalma yaşanıyor. Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde ortaya çıkan kuş gribi vakası, İstanbul'daki tavuk ve kuş satışlarını olumsuz etkiledi. Satışlarda büyük oranda azalma gözlenirken, yaşanan bu durum balıkçıları sevindirdi. İstanbul Sirkeci'de kuş satan esnaf, Manyas'ta yaşanan olayın ardından işlerinin azalmasından şikayetçi. Kuş satıcısı Mehmet Çimen, "Çarşı bomboş, satışlar tamamen durdu. Söylentiler yüzünden kuş satışı yapamıyoruz. Bilim adamlarının söylediği, evcil hayvanlarda böyle bir şeyin olmayacağıdır. Fakat vatandaşlar bu söylentilerden sonra tedirgin oldu" dedi. Tavukçular ise, olayın henüz yeni olduğunu ve satışların ilerleyen günlerde daha da düşeceğini söyledi. Bir tavukçu, "Daha önce hormonlu tavuk var diye satışlar sıfıra inmişti. Vatandaşlar her şeyi psikolojik düşünüyor. O yüzden bu konunun tavuk satışlarını etkileyeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.


Senteks
Megadentist

Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.