HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Ingiltere'de AB tartışması

30.05.2001 00:00:00
İngiltere'de Avrupa'da yapılan açıklamalarla bir anda seçim kampanyasının en önemli konusu haline gelen Avrupa ile entegrasyon ve Tek Avrupa Para Birimi'ne geçiş, Muhfazakar Parti lideri William Hague tarafından "dönüşü olmayan bir yol olarak" nitelendi.

William Hague, The Daily Telegraph gazetesi'ne konuyla ilgili olarak verdiği özel demeçte, İngiltere'nin Tek Avrupa Para Birimi'ne geçirilme çabalarına sonuna kadar direneceklerini bildirdi.

Tek Avrupa Para Birimi'ne geçişle ilgili olarak kararı "tek yönlü bir yol" olarak değerlendiren ve bundan dönüş olmayacağını vurgulayan Hague, "eğer bazıları (bir deneyelim, nasıl olsa istemezsek geri döneriz) diye düşünüyorlarsa, böyle bir şans olmadığını bilmeleri gerekir. Bunu bir defa kabul ettiğinizde, ömür boyunca bu para birimiyle yaşayacaksınız demektir. Konuyla ilgili anlaşmaların hiçbir yerinde istemediğiniz an geri dönmenizi sağlayan bir bölüm yok" uyarısında bulundu.

Muhafazakar Lider, İşçi Partisi'nin seçimi bir kez daha kazanması ve konunun refaranduma götürülmesi halinde buna karşı çıkan partilerin, iktidara rağmen halkı ikna etmelerinin çok güç olacağına da işaret ederken, "bir kesim (nasıl olsa son anda müdahale eder referandumun yönünü değiştiririz) diye düşünüyor. Ancak İşçi Partisi, bir kez seçimi kazanıp konuyu referanduma götürdü mü, bunun önünde durmak imkansız hale gelecektir" dedi.

Halkın geleceği üzerinde kumar oynamaması ve İşçi Partisi'ni bir kez daha seçmekten kaçınmasını isteyen Muhfazakar Lider, partisinden bazı kesimleri de kızdırdı. Söz konusu kesimler, liderleri Hague'i yanlış bir seçim politikası izlemekle ve seçimi seçim olmaktan çıkarıp Tek Avrupa Para Birimi'ne geçiş konusunda bir ön referandum haline getirmekle suçluyor.

Hague'e yakın çevreler ise, halkın yüzde 70'inin tek para birimine karşı olduğu bilinen bir ülkede, Hague'in izlediği yöntemin doğru olduğunu savunuyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.