HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

IRAK'A İKİNCİ KAPI

09.06.2001 00:00:00
Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün TRT-2'de katıldığı bir programda, 1.5 ya da 2 yıl içinde Irak'la 2. sınır kapının açılacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Cem, "Biz, bunu doğrudan doğruya Türkiye'mizin menfaati olarak görmekteyiz. Çok ciddi çalışmalarla, ilgili bütün kuruluşlarla temas ederek, sonuçta bu karar alındı ve karar şu anda uygulamaya girmiş vaziyette. Yani, ikinci sınır kapısı açılacak" dedi. Sınır kapısının 1.5 ya da 2 yıl içinde açılabileceği tahminleri olduğunu belirten Cem, ancak bunun ilgili bakanlıkların, onların koordinasyonunun konusu olduğunu, karar alındığını, çalışmalar yapıldığını kaydetti. ABD'nin bu konuya soğuk olup olmadığı konusunda da Cem, Türkiye-Irak ilişkilerinde zaman zaman "ABD buna çok karşı, her olayda müdahale ediyor, özel haberler yolluyor" gibi izlenimlerin olduğunu, ancak bunun doğru olmadığını belirterek, Türkiye'nin Irak veOrtadoğu ilişkilerinde ABD'nin hassasiyetini dikkate aldığını, ancak Türkiye'nin kendi politikası ve menfaati bulunduğunu ifade etti.

Türkiye, NATO birikimlerini AB'ye kullandırmayacaktır

İsmail Cem, Avrupa Güvenlik Savunma Programı (AGSP) konusunda Türkiye'nin diğer 18 NATO ülkesine karşı tek başına olduğunu, ancak istediğini aldığını ve orada Türkiye'nin ve NATO'nun menfaatlerini gözeten bütün kuralları koyduklarını söyledi. Cem, şunları söyledi: "Sonra işler karıştı. Çünkü, AB sanki NATO böyle bir karar almamış gibi, sanki NATO'nun ülkeleri yokmuş gibi, Washington Zirvesi'nin kararları yokmuş gibi oturdu bir plan yaptı, karar aldı son Nice Zirvesi'nde ve dedi ki, ben NATO'nun askeri planlama birikimlerini kullanacağım, şu koşullarda kullanacağım dedi ve tabi ondan sonra olay karıştı. Çünkü en basit bir alışverişte dahi kuralları daha çok koyan taraf, isteyen değil veren taraftır. Veren taraf NATO, isteyen AB ve kuralları koyan AB. Şimdi, tabi burada bir çarpıklık var. Burada bizim bir itirazımız oldu."

İsmail Cem, 1.5 ay önce Hollanda'nın bir girişimi, 10-15 gün önce de Türkiye, İngiltere ve ABD'nin üst düzey yetkililerinin bir çalışması olduğunu, bir neticeye varılmadığını, ama olumlu bazı adımlar atıldığını söyledi.

Cem, Yunanistan haber ajansı ANA'nın, söz konusu çalışmayla ilgili olarak Yunanistan'ın bu metni kabul etmediğini duyurduğunu hatırlatarak, "daha tamam olarak görülmeyen bir metne dahi Yunanistan'ın karşı çıktığını" belirtti. "Zaten çok da ilerleme olmayan bir metni dahi AB üyesi Yunanistan reddediyorsa, demek ki bu işi bitiriyorlar. Yani bu AGSK kavgası, müzakeresi anlamından biraz kaybetmeye başlıyor" diyen Cem, ikinci boyut olarak Yunanistan'ın da kendi menfaati için çalışacağını, ancak sonuç itibariyle AB'den bir ülkenin itiraz etmesiyle zaten bu işin olmayacağını söyledi.

Cem, "Yunanistan bizim daha eksik ve yetersiz dediğimiz metni dahi kabul etmeyince yeni bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Nihayet herkesin kendi bileceği iştir. Biz zaten böyle kendi hayati menfaatlerimizi güvence altına almayan bir çerçevede böyle bir yeni kuvvete omuz vermek, bizim 50 yılın emeğiyle, 50 yılın acısıyla bedelini ödeyerek NATO'ya kattıklarımızı alın kullanın diyerek vermek durumunda değiliz" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.