HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

İşgalciler bunalımda!

19.10.2005 00:00:00
The Independent gazetesi, Irak'ta görev yapan İngiliz askerlerinin "moralinin çökme noktasında olduğunu" yazdı

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, Irak'ta görev yapan İngiliz askerlerinin "moralinin çökme noktasında olduğunu" ve ordu karargahında önlem arayışı başlatıldığını yazdı

Gazetenin askeri kaynaklara dayanarak manşetten verdiği haberde, askerlerin moral bozukluğunun, işgalin başladığı 2003 yılı mart ayından bu yana en üst düzeye geldiği belirtildi ve "Savaşın askerlerin beklediğinden daha çok tehlike getirmesi ve kontrolsüz ilerlemesi, sonucun karanlık görünmesi moralleri bozdu" ifadesi kullanıldı. Irak'ta sadece geçen hafta meydana gelen bir dizi olayın, cephedeki psikolojik çöküntüyü kanıtlamaya yettiği kaydedilen haberde,Savunma Bakanlığı'nın cephede askeri polis olarak görev yapan yüzbaşı Ken Masters'ın intiharı üzerinde soruşturma başlattığı, Basra'da görevyapan bir bölükten geçen bir yılda 70 askerin ayrıldığı ve aynı bölükte görev yapan ve daha 7 ay önce kahramanlık ödülü alan paralı asker Troy Samuels'in bir anda cepheyi terk etmesinin önemli bir işaret olarak görüldüğü hatırlatıldı. Haberde, Irak savaşı nedeniyle kabinedeki görevinden istifa eden eski Bakan Clare Short'un açıklamasına da yer verildi. Short da hükümetin Irak'ta görev yapan askerleri zor şartlara sürüklediğini ve bunun doğal sonucu olarak morallerin çökme noktasına geldiğini savundu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.