HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Kadrolaşma atağı

20.10.2005 00:00:00
AKP'nin hazırladığı Anayasa değişikliği teklifine göre ÖSYM, parasal açıdan Maliye Bakanlığı'nın yönetimine veriliyor

AKP'nin Anayasanın 5 maddesinde değişiklik yapılması amacıyla hazırladığı teklif, yeni bütçe kapsamı doğrultusunda ilgili maddelerde değişiklik içeriyor. Teklifte en fazla gürültü koparacak değişikliği  ÖSYM bütçesinin Maliye Bakanlığı'na bağlanması oluşturuyor

AKP'li 220 milletvekilinin imzasıyla verilen yeni Anayasa değişikliği teklifi, Anayasanın 'yüksek öğretim kurumları'nı düzenleyen 130, 'Sayıştay'ı düzenleyen 160, 'bütçenin hazırlanması ve uygulanması' başlıklı 161, 'bütçenin görüşülmesi' başlıklı 162 ve 'bütçelerde değişiklik yapılabilme esasları' başlıklı 163. maddesinde değişiklik içeriyor. Değişiklikler, yeni bütçe kapsamını düzenliyor.  Değişiklikle yükseköğretim kurumlarını düzenleyen 130. maddede geçen 'genel ve katma bütçeler' yerine 'merkezi yönetim bütçesi' ibaresi; "Sayıştay" başlıklı 160. maddede "genel ve katma bütçeli dairelerin" ibaresi, "kanunla belirlenen genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin" şeklinde değiştiriliyor. Anayasanın, "Bütçenin Hazırlanması ve Uygulanması" başlıklı 161. maddesinin ikinci fıkrasında "mali yılı başlangıcı ile genel ve katma bütçelerin nasıl hazırlanacağı ve uygulanacağı kanunla belirlenir" ibaresi yerine, "mali yıl başlangıcı ile merkezi yönetim bütçesinin hazırlanması, uygulanması ve kontrolü kanunla düzenlenir" şeklinde değiştiriliyor. ÖSYM ile ilgili değişiklikAKP'nin hazırladığı Anayasa değişikliği teklifi ile Anayasa'nın 130. maddesinin 7. fıkrası değiştiriliyor. Fıkra şöyle: "Üniversitelerin hazırladığı bütçeler; Yükseköğretim Kurulunca tetkik ve onaylandıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığına sunulur ve genel ve katma bütçelerin bağlı olduğu esaslara uygun olarak işleme tâbi tutularak yürürlüğe konulur ve denetlenir." Burada yer alan 'genel ve katma bütçe' ibaresi 'merkezi yönetim bütçesi' olarak değiştiriliyor. Böylece idari ve mali olarak YÖK'e bağlı olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), parasal açıdan Maliye Bakanlığı'nın yönetimine veriliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.